KULTURA

Knjiga sedmice : „Hadži OSMAN“ autora Harisa Sejdića

Knjige su samo novi čudesni svijet koji čeka da bude otkriven.

Roman „Hadži OSMAN“ autora Harisa Sejdića je svojevrsna literarna obrada dvadesetog vijeka životopisom čovjeka, koji ga je, domalo, cijelog proživio. To je naratvni vremehod u trajanju 93 godine, od 1900. do 1993. godine, pripovjedački hod životom jedne familije i jedne mahale kroz sve mijene života, društvene sisteme, četiri-pet državnih zajednica, dva svjetska rata rata, te rat za Bosnu i Hercegovinu, a sve u proteklom dvadesetom vijeku, a za života hadži Osmana Sejdića, glavnog lika u romanu i pripovjedača u „ich-form(i)“.

Roman “Hadži Osman” je pisan u prvom licu, i zapravo radi se na neki način o istinitom pripovijedanju moga djeda Osmana Sejdića koji je rođen 1900. godine. Prošao je sve tegobe Prvog i Drugog svjetskog rata, njemačkog logora, živio kroz periode sedam različitih državnih uređenja i režima. Radi se i o povijesnom romanu koji govori o periodu od 1900 pa sve do augusta 1992. do kada je živio moj djed Osman. Njegov težak i mukotrpan život, praćen stalnim iskušenjima i izazovima nije ga pokolebao da uvijek bude svjestan vjere u Boga i u prolaznost ovoga svijeta – govori Sejdić.

Recenzenti ovog i grafički ilustriranog romana na skoro 500 stranica, su dr. Selman Selhanović i književnik Fuad Kovač, a izdavač je sarajevski “Futur art”. 

Ono što se na osnovu toga nameće, jeste da Sejdić u fabuliranju karakteristika likova u svom romanu ima nadasve onaj humanistički pristup. Čovjeka treba da odlikuje moral i pravda koji se ogledaju posebno u vjerskim načelima. Njegovi likovi, upravo, izgrađuju se određuju spram vjere i vjerskih običaja. To je ono što ovom romanu daje posebnu aromu i pečat”, napisao je dr. Selman Selhanović.

Fuad Kovač u svojoj recenziji ističe:

Ova zanimljiva i topla ispovjedna selimovićevska forma romana “HADŽI OSMAN” Harisa Sejdića ima i svoje vrijednosti u čuvanju tradicije, običaja, događaja, ličnosti, itd. Ona je maksimalno iskrena i tačna jer sve što je u romanu, sve što narator kazuje (hadži Osman) se stvarno dogodilo ili je čuo za to što se dogodilo. 

 Ovaj roman, kroz pripovijedanja hadži Osmana, bez obzira na pripovjedački „ichform“ oblik i mogući subjektivizam, u idejnom smislu definira život, nudeći nam pritom poruku kako život treba proživjeti: sa braćom – bratski, sa komšijom – komšijski, s poštivanjem drugog i drugačijeg, pametno, pošteno, bogobojazno i nadasve insanijetski, napisao je u svojoj recenziji ovog djela književnik Kemal Ljevaković.

Mi Vam iskreno preporučujemo da roman potražite u Biblioteci Ilijaš jer je poruka za kraj radne sedmice “Čitaj i budi veseo.”

Preporuka knjige: Jasmina Masnopita-Biblioteka Ilijaš

Pripremila: Nermina Durić-Kahvedžić

Povezane objave

Back to top button