ILIJAŠVIJESTI

Knjiga sedmice: “Vezeni most” autorice Nasihe Kapidžić – Hadžić

Nasiha Kapidžić-Hadžić rođena je 6. decembra 1932. u Banja Luci,  a umrla 22. septembra 1995. godine u Sarajevu. Bila je bh. pjesnikinja, urednica i prozni pisac. Osnovnu i srednju školu završila je u rodnom gradu i diplomirala na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. U početku je radila kao profesor u banjalučkoj gimnaziji, a zatim je bila urednik u Obrazovnom i Dječijem programu Radio-Sarajeva. Potom je prešla u Izdavačko preduzeće “Veselin Masleša” gdje je, do penzionisanja, bila urednik edicije za djecu i omladinu.
Nasiha Kapidžić-Hadžić je pisala poeziju za djecu, poetsko prozne zapise i dramske tekstove. Njeni pjesnički i prozni radovi uvršteni su u niz antologija i čitanki za osmogodišnje škole. Zastupljena je izborom iz pjesničkog opusa u školskoj lektiri.

Za stvaralački rad dobila je niz nagrada i priznanja, između ostalih:

Dvadesetsedmojulsku nagradu

Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva

nagradu Zmajevih dječijih igara

nagradu “Veselin Masleša” koju dodjeljuje grad Banja Luka

dvije godišnje nagrade Izdavačkog preduzeća “Svjetlost”

Neka najpoznatija djela:

– Maskenbal u šumi

– Vezeni most

– Svjetlić, svraka i lisica

– Šare djetinjstva i mnoge dr.

Vezeni most

Jedna od najpoznatijih zbiraka pjesama bosanskohercegovačke pjesnikinje Nasihe Kapidžić-Hadžić, “Vezeni most”, sastoji se od 32 pjesme različitih tematika i duljina. Sve pjesme u ovoj zbirci, namijenjene su prvenstveno učenicima drugoga razreda osnovne škole, no biti će zanimljive i čitateljima ostalih dobnih skupina.

Pjesme su prožete životinjskim i biljnim motivima, što ima daje posebnu i očaravajuću ljepotu. I životinje i biljke u ovim su pjesmama nerijetko personificirane, a pojavljuju se u svakoj od ovih pjesama. Pjesme u zbirci opisuju razne krajolike, pa su po književnoj vrsti, gotovo sve pjesme u ovoj zbirci pejzažne pjesme. Bajkovitim opisima eksterijera, većinom šumskih, pjesnikinja čitatelja uvodi u neki drugi, bolji, ljepši svijet koji odiše pozitivom, a čestim obraćanjem samome čitatelju, čini ga ravnopravnim dijelom toga čudesnoga svijeta.

Sve pjesme u ovoj zbirci su vedre, zaigrane i duhovite, a neki od glavnih motiva koji se u njima pojavljuju su ptice i cvijeće, što je vidljivo i u naslovima pjesama. Njima su pridodane ljudske osobine pa se u pjesmama nerijetko opisuje njihov život i snalaženje u raznim životnim situacijama i okolnostima. Ljudski se likovi tek ponekad pojavljuju i to najčešće u sekundarnim ulogama.

Ovim pjesmama pjesnikinja kod čitatelja nastoji probuditi ljubav prema prirodi i životinjskom i biljnom svijetu, koje oživljava i poistovjećuje s ljudima i njihovim svijetom. Osim toga, pjesme u ovoj zbirci imaju i poučan karakter jer su, uz nabrajanje brojnih biljnih i životinjskih vrsta, navedene i neke njihove značajke. Ipak, neke od ovih pjesama imaju isključivo estetsku ili humorističnu funkciju, što ne umanjuje njihovu vrijednost.

 

Ne zaboravite i ovo djelo potražiti u Gradskoj biblioteci Ilijaš.

Knjigu preporučila:  Jasmina Masnopita-Gradska biblioteka Ilijaš

Povezane objave

Back to top button