ILIJAŠ

Obilježena 28. godišnjica donošenja odluke o pružanju otpora agresiji Lokva i Čevljansko polje

Delegacija boračkih udruženja i Općine Ilijaš polaganjem cvijeća na spomen obilježju na Čevljanskom polju, odavanjem počasti, učenjem Fatihe i obilaskom spomenika na lokalitetu Lokva obilježila je danas 28. godišnjicu donošenja odluke o pružanju otpora agresiji  i spašavanju lokalnog stanovništva na području Srednjeg i šire okoline, što uključuje i dijelove općina Vogošća, Olovo, Vareš i Sokolac.

Sve ono što je tada dogovorilo više od osamdeset patriota sa ovog područja u potpunosti je provedeno u djelo, a nekoliko hiljada civila iz 22 sela bezbjedno je evakuisano na slobodne teritorije.

Organizator obilježavanja je Udruženje RVI Ilijaš.

PredsjednikUdruženja RVI Ilijaš Fahrudin Demirović za Radio Ilijaš govorio je o važnosti donesenih odluka 22. aprila 1992. godine napomenuvši da su najvažnije o nepredavanju naoružanja, uspostavljanju ambulante Gajevi,  formiranje kriznog magacina, formiranje odreda koje su kasnije priključeni 126. Ilijaškoj brigadi i Prvoj slavnoj olovskoj brigadi, te plan evakuacije stanovništva.

-S ovoga područja 133 borca su dala živote, od toga 15 zlatnih ljiljana i dva borca nositelji policijske značke, što samo po sebi govori o spremnosti pružanja otpora i odbrani zemlje od agresije. Trebamo se ovom prilikom sjetiti i sudionika tih događanja koji više nisu sa nama, kao što su Hrustem Mališević i Omer Spahić i svih šehida i poginulih i umrlih boraca koji su živote dali u odbrani zemlje. Nadamo se da ćemo sljedeće godine obilježiti ovaj važan historijski događaj kao i ranije, organizacijom kulturno.umjetničkog programa, historijskim časom i učešćem učenika iz Osnovne škole „Srednje“, kazao je Demirović.

April 92. godine bio je presudan mjesec za gotovo sve gradove naše domovine, a ova Odluka značila je spas lokalnog stanovništva MZ Gajevi i šire, a kasnije i formiranje jedinica koje će braniti narod.

-Mi na prigodan način obilježavamo ovaj važan datum, prvenstveno bitan za nas iz Ilijaša ali ovaj događaj je vezan i za stanovništvo okolnih općina, donošenje presudnih odluka za otpor i spas stanovništva. Neki sudionici ovih dešavanja nažalost više nisu među živima, moramo evocirati uspomene na te ljude i događaje i čuvati tekovine koje je borba ilijaških boraca dala,  a to je da smo dobili suverenu i nezavisnu državu BiH koju trebamo očuvamo kao najbolji garant naše budućnosti, kazao je ovom prilikom načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić.

Tog 22. aprila donesena je i Odluka o formiranju manevarske jedinice policije koja je funkcionirala na području oko Gajeva, Vrutaka, Donjeg Sela pa sve do Vladajevića i Vuknića.

 

Povezane objave

Back to top button