ILIJAŠ

Učesnici projekta „ECO Karst“ uživali u posjeti Bijambarama i firmi BioHalilović

U organizaciji Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja, u okviru projekta „ECO Karst – usluge ekosistema zaštićenih područja – pokretačka snaga lokalnog razvoja“, ove srijede održana je radionica na Bijambarama. Posjetitelji, učesnici projekta obišli su ljepote ovog pejzaža, a nakon obilaska Bijambarske pećine upriličena je posjeta firmi BioHalilović i upoznavanje sa radom destilerije i prerada bilja do stvaranja cijenjenih ekološki i organski proizvedenih krema, eteričnih ulja, čajeva i drugih proizvoda.

O važnosti ovog projekta za lokalnu zajednicu i za same Bijambare za Radio Ilijaš govori načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić:

-Ovo je jako važan projekat koji obuhvata sedam zaštićenih područja i sedam država Dunavskog sliva. Bitna je razmjena iskustava jer su ovdje učesnici iz Austrije, Mađarske, Rumunije, Slovenije, Hrvatske i Srbije. Interes lokalne zajednice je da lokalno stanovništvo bude aktivno uključeno u projekat, da Zaštićeno područje dobije ekonomsku valorizaciju, uključivanje ljudi koji su pokrenuli biznise ili mala poduzetništva i ovo područje treba da otvori tu mogućnost i kroz ostale sadržaje da privuku što više gostiju čime se stvara i tržište za proizvode koje pravi lokalno stanovništvo. U tom smislu Općina Ilijaš podržava ovaj projekat, želimo da on dobije svoju konkretizaciju i zajedno ćemo sa predstavnicima Javne ustanove raditi na tome.

Cilj ovog projekta jeste da doprinese zaštiti, očuvanju i održivoj upotrebi kraških ekosistema u slivu Dunava i Dinarida, podižući i identifikujući svijest o ekosistemskim uslugama kroz povećanje broja probiodiverzitetskih poduzetnika.  Među šesnaest projektnih partnera nalazi se i KJU za zaštićena prirodna područja sa svojim pilot-područjem – Zaštićenim pejzažem „Bijambare“.

Nakon dvije godine ovaj projekat se privodi kraju. Mi smo posjetili sva zaštićena područja u ovih sedam zemalja, preostala je Slovenija gdje će biti završni skup u junu. Mi smo najzadovoljniji saradnjom sa Općinom Ilijaš, primjer sinergije lokalne zajednice i Zaštićenih područja. Projekat je htio da pokaže benefite koji mogu zaštićena područja razvijena sa dobrom i kvalitetnom ponudom doprinijeti lokalnom stanovništva. Mi smo imalii nekoliko radionica sa lokalnim stanovništvom i nagradit ćemo najaktivnije posjetom Sloveniji kako bi afirmisali svoj proizvod po uzoru na Evropsku uniju jer je Slovenija u eko turizmu otišla korak dalje. Naše Bijambare svakim danom sve više imaju karakter eko turizma, u ovoj vazdušnoj banji na 950 metara nadmorske visine, jer svi oni koji dođu vrate se  sa par stotina novih elektrocita u svom krvnom sustavu, kazao je Osman Delić, direktorKantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja.

Oko 50 posjetilaca izrazili su veliko oduševljene bogatstvom prirode i ljepotom područja Bijambara, Krivajevića, Nišića i Crne Rijeke, a posebno gostoprimstvom i edukacijom u firmi BioHalilović vlasnice Mejre Halilović. Ona kaže da više treba ulagati u poljoprivredu i da treba raditi jer se od svog rada može uvijek živjeti.

-Ovakvi projekti pomažu kroz partnerstvo, razmjenu iskustava, upotrebu znakova u Zaštićenom području. Projekat educiranja i prireme projekata za apliciranja za sredstva pomoći će svima jer je svaka edukacija korisna ne samo nama nego i kooperantima, čak i jedna rečenica može biti korisna. Uvijek ima ideja, mi predlažemo, ali potrebno je ulagati više u poljoprivredu, posebno u ovim područjima gdje ta grana baš i nije profitabilna, zaključuje Halilović.

Tokom budućih sastanka bit će organizovano niz radionica gdje će učesnici razmjenjivati znanja i prakse u izradi akcionih planova koji u sebi imaju integrisane principe zaštite životne sredine.

Povezane objave

Back to top button