GALERIJAVIJESTI

Dan logoraša općine Ilijaš- žrtve torture još uvijek zakonski nepriznata kategorija

11273803_10206609587584153_315790282_oUdruženje logoraša Ilijaš obilježilo je i ove godine Dan logoraša općine Ilijaš. To je dan kada se podsjeća na mnogobrojna zatvaranja i protjerivanja Bošnjaka i Hrvata sa područja općine Ilijaš, te cijele BiH. Bolna i živa su sjećanja i danas na period 1992-1995 kada su naši sugrađani  zatvarani u logore, ubijani, a mnogi od njih i danas su nestali.

„Danas mi je posebno drago vidjeti prisutnu djecu, koja nisu bila svjedoci krvave historije opstanka naše države, jer ovaj datum mi obilježavamo zbog njih, oni moraju biti upoznati sa historijom svoga naroda i znati važnost i značenje ovakvih datuma,“ kazao je predsjednik Udruženja logoraša općine Ilijaš Sabahudin Šehić.

Tokom 1992. godine na području današnjeg Kantona Sarajevo i Istočnog Sarajeva formirana su 32  agresorska logora, kroz koje je prošlo blizu 10 000 ljudi, skoro 1000 ih je ubijeno, a 285 logoraša se vode kao nestali.

Prisutnima se obratio predsjednik Saveza udruženja logoraša Kantona Sarajevo Almin Dželilović: „Nikada se ne mogu pomiriti sa činjenicom da logoraš može biti nestala osoba. Nestali logoraš je doveden u logor i zna se ko su bili stražari i upravnici tih logora. Istražne radnje nad odgovornim licima se mogu i moraju sprovesti, kako bi se utvrdilo gdje su ti logoraši odvedeni i zašto se nikada nisu vratili.“

U logorima na području cijele BiH ubijeno je 30 000 logoraša, 1100 djece i silovano blizu 25 000 osoba. Više od 1000 građana općine Ilijaš je prošlo torturu kroz osam logora, izvođeni su na žive štitove i na kraju završili u masovnim grobnicama.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković podjestio je na problem zakonskog regluisanja žrtava logora: „Kada kažemo logoraš ili žrtva torture svi se deklarativno izjašnjavamo da tu kategoriju zakonski treba priznati, ali prošlo je 20 godina od agresije na BiH, a zakonski nisu regulisana prava žrtava torture. Zakon tražimo zbog budućih generacija, koje nisu na svu sreću zapamtile rat i zakon tražimo zbog onih koji su formirali logore i činili zločine kao bi mogli odgovarati.“

Cvijeće na Spomen obilježje u Ilijašu su položili članovi Udruženja logoraša općine Ilijaš, načelnik i predstavnici Općine Ilijaš, Udruženje porodica šehida i poginulih boraca, dobitnici priznanja „Zlatni ljiljan“ sa područja općine Ilijaš, Udruženje nestalih, predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković, zamjenik predsjednika Saveza logoraša BiH Asim Zulić, Udruženje logoraša Stari Grad, Centar, Hadžići, Ilidža i Vogošća, predsjednik Udruženje logoraša Goražde Muhamed Hećo, te predsjednik kantonalnog Saveza logoraša Almin Dželilović. Učenici OŠ „Hašim Spahić“ uzeli su učešće u programu tako što su pročitali nekoliko literarnih radova na temu prošlog rata.

 

Povezane objave

Back to top button