ILIJAŠVIJESTI

Faruk ef. Efendić:Ramazan nas uči da budemo bolji vjernici

U sklopu ramazanskih reportaža iz ilijaških džemata, danas donosimo priču iz Srednjeg, malog ugodnog ambijenta. Razgovarali smo sa novim imamom džemata Srednje Farukom ef. Efendićem, koji je imamsku dužnost preuzeo prije godinu dana.

Džemat Srednje je mali džemat, broji oko 200 članova. MZ Srednje je teritorijalno specifična i razuđena, ali odziv vjernika u džamiju je dobar, posebno tokom ramazana.

Efendić je kazao da su u toku mjeseca ramazana pojačane aktivnosti shodno potrebama stanovnika.

„Pored pet dnevnih namaza, imamo mukabelu svakog dana nakon ikindija namaza, u mukabelu su uključene dvije učenice medrese, jedna učenica Gazi Husrev begove medrese, a jedna medrese „Osman ef. Redžović“. Pored njih i dvije učenice iz mekteba su uključene u mukabelu. Teravih namaz se klanja dugi niz godina, nakon što je uspostavljen poslije rata džemat Srednje. Svaku noć prije teravih namaza imamo kratka predavanja, o postu, propisima, kako bismo prikazali vrijednosti mjeseca ramazana i kako bi u potpunosti uživali u blagodatima ovog blagoslovljenog mjeseca. Imamo i tradicionalne džematske iftare, već smo upriličili dva iftara, a sljedeći je planiran za 27. noć i svaki od džematlija će učestvovati i donijeti nešto što je spremio tako će biti dosta veći odziv ljudi jer se tako osjećaju korisnim. To su temeljne aktivnosti u ramazanu, a naravno bude i omladinskih aktivnosti i druženja“ kaže nam efendija Efendić.

Mreža mladih je vrlo aktivna i vrijedna ističe Efendić i broji oko 20 članova.

„Želim da pohvalim Mrežu mladih na čelu sa Dženanom Mahmutovićem, to su vrijedni mladići i djevojke, koji su uvijek na hizmetu džematu. Prije ramazana smo organizovali predavanje kada smo ugostili profesora Zuhdiju Hasanovića, dekana Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu. Obilježili smo i Noć Bedra kada smo imali prigodan program, a pripremamo mevlud ilahije i program za 27. noć. Od organizacije iftara, pomoći socijalno ugroženim građanima uvijek su omladinci na usluzi i moj cilj je da još više pridobijamo omladinu i koja nije pri džematu jer nam je svaki pojedinac izuzetno važan jer je ovo mali džemat, a omladinci su naša budućnost i stub naše zajednice“ rekao je.

Efendić je za Radio Ilijaš govorio i o važnosti posljednje trećine ramazana, a posebno Noći Kadr.

„Poslanik nas uči o vrijednostima blagoslavljenog mjeseca, zadnja trećina ramazana je kruna i pečat naših ibadeta, spas od vatre. Ovoj trećini je Muhammed a.s. pridavao poseban značaj pojačavajući ibadete, namaz, dobra djela i podsticao na to i svoju porodicu i na osnovu primjera slijedili su ga i ashabi. U našoj domovini Noć Kadr obilježavamo 27. noć, ali ona nije precizirana jer je Poslanik želio da se u zadnjoj trećini muslimani posvete ibadetu, posebno u neparnim noćima. Ovo je poziv da tada pojačamo svoj ibadet. Ramazan je na isteku, osjeti se i umor i zamor od ramazanskog tempa ali treba da istrajemo na vrijednostima koje smo provodili tokom ramazana. Uzvišeni Allah dž.š. na dva mjesta govori o ovoj noći i posvetio je cijelu suru ovoj Noći gdje se spominje da je vrijednija od 1000 mjeseci. Objava je počela u Noći Kadr, tada se desio spoj nebeskog i zemaljskog i urezani ajeti u historiju koji će ostati do Sudnjeg dana. Noć nas uči da je ramazan mjesec Kur'ana, mi kao narod imamo poštovanje prema Kur'anu kao svetosti, ali bojim se da nismo od onih koji Kur'an čitaju, crpe pouke i poruke, žive propise koji su nam namijenjeni. Nažalost, najčešće uzimamo Kur'an kada trebamo da nekom umrlom poklonimo nešto pred dušu, to je lijepo, ali Kur'an je prvenstveno za žive. Moja preporuka je da iako neki ne znaju arapsko pismo da pročitamo prijevod, to je knjiga kojoj ćemo se uvijek vraćati i uvijek pronalaziti nešto novo i ne možemo je se zasititi. Noć Kadr je vrijednija od 1000 mjeseci, to je 83 godine i četiri mjeseca, tu starost rijetko će ko doživjeti. To je odabrani trenutak kada Allah daje milost kada možemo postići vrijednost kao da smo ibadetili duže od 83 godine“ pojasnio je.

Poruka vjernicima je da ramazan nosi sa sobom svoje blagodati, a te blagodati treba prenijeti i nakon ramazana. Divno je vidjeti prizore dolaska u džamiju na teravije, mukabele, iftara, a poslije se vratimo na staro. Svrha ramazana nije samo da budemo pokorni u ramazanu. Ukoliko u ramazanu možemo da ostavimo ono što je halal, zašto nakon ramazana ne možemo ostaviti haram, poroke, ružne stvari, kladionice, alkohol. Ramazan nas uči da budemo bolji vjernici i cijelu godinu živimo u duhu ramazana. Trag ramazana mora da se prepozna na nama i izvan džamije, na radnom mjestu, na ulici, u društvu i ramazan je prilika da u svakom smislu i aspektu života budemo bolji, zaključuje efendija Efendić.

Povezane objave

Back to top button