ILIJAŠVIJESTI

Imam džemata Novi Ilijaš Ejub Velić: Džamije su simboli vrijednosti i tradicije

Sedmi maj se obilježava kao Dan džamija u znak sjećanja kada je u Banjoj Luci 1993. godine minirana džamija Ferhadija, jedna od najznačajnijih islamskih bogomolja u BiH. Prema podacima Islamske zajednice danas na području BiH postoje 2.822 objekta, 1.912 džamija, od kojih je 789 obnovljeno, 83 nije obnovljeno do sada, 140 objekata iz mesdžida  je pretvoreno u džamije i 554 novoizgrađena džamijska objekta.

Tom prilikom danas smo podsjetili Gradsku džamiju u Ilijašu, te razgovarali s imamom džemata Ejubom Velićem, gdje nam je kroz ajet kazao o važnosti džamija.

Hvala Allahu dželle šanuhu Gospodaru svim svjetova, Milostivog  Samilosnog,  koji u Kur’anu kaže: Allahove džamije grade i održavaju oni koji u Allaha  vječni i budući svijet vjeruju, koji namaz obavljaju, zekat daju i koji se nikoga osim Allaha ne boje, oni su na Allahovom putu. Ovaj Kur’anski ajet je glavna poruka kada je u pitanju svaki govor o islamu na temu džamije ili mesdžida“, poručio je Velić.

Na pitanje koje su to važnosti džamija, ali i džemata Velić ističe da bez džamije nema džemata.

„Džamija je nukleus vjerskog života, simbol vjere u mjestima i gradovima gdje muslimani žive. Džamije su simboli naše slobode, u smisli slobode ljudskih prava, vjerskih sloboda. Osim toga džamije su simboli da oni čuvaju naše vrijednosti i  tradiciju. U džamijama se učimo redu, pravilima, propisima, i učimo se društvenom organizovanju života“ rekao je.

S obzirom da je mjesec ramazan, zanimalo nas je koje su to sve ramazanske aktivnosti za muslimane.

„Organizovali smo viber grupe roditelja polaznika mektebske nastave, Facebook džemata, sve s ciljem da komuniciramo s našim džematlijama te i da ih edukujemo, tako da su brojne aktivnosti  realizovane kroz internet platforme. Aktivnosti džemata se odvijaju u  dva pravca: vjerski, edukativni i administrativni-imovinski i vakufski poslovi. Također moram spomenuti da smo dobili rješenje od općine Ilijaš za izgadnju objekta sa društveno- poslovnim sadržajem“, kazao je Velić.

Nakon više od mjesec dana, džamije su opet otvorile svoja vrata svim vjernicima, a kako i imam Velić ističe ljudi trebaju da posjećuju i obilaze džamije.

„ Ova pandemija je pokazala da neke blagodati koje ti je Bog dao nisu trajne, ali blagodati koje mi imamo jesu naše džamije ako tu blagodat nismo znali cijeniti kada smo imali vremene, mogućnosti i slobode da u njima u dođemo i klanjamo, ali evo upravo nam je ova pandemija pokazala da nam te blagodati mogu biti uskraćene. Tek sad čovjeka probudi taj osjećaj i tu potrebu za džamijom, i tek onda vidi šta mu je džamija značila i kako je on bez džamije jedno veliko siroče. Što se tiče vjernika oni su i u ovo vrijeme zabrane pokazali, a i sad u vrijeme dozvole da su oni odgovorni građani i čestiti vjernici“, kazao je.

 

Obilježavanje Dana džamija počelo je 1. maja jedinstvenom hutbom koja je pročitana u svim džamijama u Bosni i Hercegovini.

 

Povezane objave

Back to top button