KULTURA

KNJIGA SEDMICE: „Cafe Nostalgija“ Mile Stojića

Knjiga sadrži kolumne što ih je pisac objavljivao u Feral Tribunu od 2001. do 2007. Sada kada je sve zbrojeno i vremenski i tekstualno, objelodanjena je knjiga o godinama bosanske, napose sarajevske kalvarije, od raspada SFRJ, rata, emigracije, do posljedica što će kroz nostalgiju probiti opnu savjesti i navesti i kritiku i čitatelja na razmišljanje o istinskim knjigama, ljudima i izazovima vremena.

Jedna kolumna bolja od druge nije samo moralni vodič po razvalini rata i bespućima u emigraciji, već i činjenično stanje u glavama u vrijeme opsade i raspleta na meridijanima mira i nade. Pisac je i na svojim putovanjima u inozemstvo sretao ljude iz bivše države, pa se i u tom dijelu knjige spominju ranjive teme rata i ispita savjesti.

O piscu

Rođen je 21. januara 1955. godine u Dragićini, Bosna i Hercegovina.

Školovao se u Ljubuškom, a slavistiku je studirao na Univerzitetu u Sarajevu. Radio je kao književni kritičar za brojne medije u bivšoj Jugoslaviji, a bio je i urednik dnevnog lista Oslobođenje. Od 1989. do 1992. godine, Stojić je bio glavni urednik kulturnog časopisa “Odjek (magazin)” u Sarajevu.

Napušta Bosnu i Herzegovinu 1992. godine. Bio je urednik u političkom glasilu “Tjednik” u Zagrebu, a zatim radi kao predavač Južnoslavenske književnosti na Univerzitetu u Beču. Svojim britkim jezikom komentariše dnevna dešavanja u nekolicini domaćih i regionalnih novina, magazina i internet portala.

Djela Mileta Stojića su u bivšoj Jugoslaviji više puta nagrađivana i prevođena na njemački, poljski, italijanski, engleski, mađarski i makedonski jezik, a pojedina izdanja su doživjela prevode i na dvadeset svjetskih jezika.

Povezane objave

Back to top button