SPORT

Košarkašice BiH izborile Eurobasket

Ženska seniorka košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala na Eurobasket 2021 nakon 22 godine.

Bh. djevojke, koje su na posljednji kvalifikacioni turnir u ruskom Orenburgu stigle bez tri jako važne igračice – Marice Gajić, Jonquel Jones i Tamare Kapor, ipak su uz dosta problema danas savladale autsajdera Švajcarsku rezultatom 67:62 (13:14, 16:18, 19:16, 19:14). Time su osigurale barem drugo mjesto u kvalifikacionoj grupi C i plasman na Eurobasket 2021. Utakmica je otvorena dosta nervozno s obje strane.

BiH je povela u prvom napadu sa 2:0, a onda se na sljedeće poene čekalo dvije minute, a do njih je došla Švajcarska za vodstvo 3:2. Od tada pa do kraja prve četvrtine Švajcarkinje su konstantno bile u vodstvu pa su i taj period igre okončale rezultatom 14:13 u svoju korist.

Na otvaranju drugog perioda činilo se da je BiH konačno uhvatila pravi ritam pa je poenima Matee Tavić u 14. minuti prvi put došla do tri poena prednosti (23:20). Međutim, Švajcarska dobro reaguje nakon time outa i vraća vodstvo u svoj posjed. Evidentna nervoza u redovima bh. tima dovela je do toga da su protivnice uspijevale kontrolisati rezultat i na odmor otići sa tri poena prednosti (32:29).

Bh. djevojke su katastrofalno otvorile drugo poluvrijeme pa je Švajcarska jako brzo prednost povećala na sedam poena (38:31). Selektor Lojo morao je reagovati time outom kako bi smirio igračice i pokušao ih vratiti u utakmicu. U tome je i uspio. jer je BiH, predvođena Melisom Brčaninović i Courtney Hurt, serijom 10:0 od zaostatka 34:42 u 24. već tri minute kasnije stigla do vodstva (44:42).

Ipak, u posljednjih deset minuta utakmice ušlo se sa neriješenih 48:48. Prva do vodstva (50:48) u zadnjoj četvrtini dolazi Švajcarska, ali ponovo dvojac Brčaninović-Hurt brzim poenima vraća vodstvo bh. timu – 52:50. Amerikanka s bh. pasošem Hurt je nastavila sa sjajnom igrom pa je u 35. minuti maksimalnih plus šest (58:52) za BiH. Ipak, protivnice se nisu predale pa su uspjele prići na 58:59 te odvesti utakmicu u neizvjesnu završnicu.

Srećom Lojine izabranice bile su smirene u završnici i tako doći do istorijskog trijumfa. Hurt je vodila BiH do pobjede sa čak 30 poena i 13 skokova, a donekle je pratila Brčaninović koja je imala učinak od 14 poena i deset skokova. Na drugoj strani izdvojile su se Evita Harminjard s 23 i Emma Chardon sa 17 poena. Poredak grupe C: BiH 9 bodova, Rusija 7 (utakmica manje), Švajcarska 7, Estonija 4 (-1).