ILIJAŠVIJESTI

Magistrirao Asmir efendija Salihović, imam džamije u Podlugovima

Poznato i omiljeno ilijaško lice, imam, hatib i muallim u džamiji u Podlugovima, a prije svega, često se moglo čuti ovog četvrtka, dobar čovjek, Asmir efendija Salihović ostvario je svoj dugogodišnji san i cilj, te na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici uspješno odbranio magistarski rad o temi „Odnos prema drugom u konstitutivnoj tradiciji islama”.

Kandidat je branio tezu pred komisijom u sastavu: predsjednik: prof.dr. Sedad Dizdarević, mentor: muftija, prof.dr. Mevludin Dizdarević, komentor: prof.dr. Zuhdija Hasanović, dekan Fakulteta islamskih nauka. Članovi Komisije imali su samo riječi hvale za odabir teme, njenu naučnu obrađenost, erudiciju i elokventnost prilikom izlaganja kandidata, potrebu istraživanja i aktuelnost naučne oblasti, kazavši da Asmir efendija svakako zaslužuje titulu doktora nauka, što će, najvjerovatnije, biti sljedeći akademski poduhvat i dostignuće.

Rečeno je, između ostalog, da ovaj rad prikazuje ljudsko lice islama a čovjeka, njegov život, imetak i dostojanstvo kao najveću vrijednost, što i jeste autentična poruka izvora islama.

Prožima se kroz magistarski rad iskonska poruka, da u islamu nema mjesta za ksenofobiju, rasizam, da cijelo čovječanstvo dijeli isto, jedinstveno porijeklo, da su svi ljudi braća i sestre i da zapravo i nema podjela na druge i drugačije jer smo svi od Jednog i svi smo pred Njim isti i jednaki.

Magistarski rad Odnos prema drugom u konstitutivnojtradiciji islama sadrži 218. kur’anskih ajeta koji govore o drugom, te 89. hadisa Muhammeda, s.a.v.s. , iz poznatih hadiskih zbirki Sahiha Buharije  i Muslima . Istraživački projekat Odnos prema drugom u konstitutivnoj tradiciji islama svoju važnost temelji na činjenici da u ranijim djelima, i nama dostupnim informacijama, nisu sabrani na jedno mjesto svi sahih  (vjerodostojni) hadisi koji govore o odnosu prema nemuslimanima.

Radom želimo približiti islamski pečatni, ali ne i zapečaćeni pogled na svijet. Muhammed, s.a.v.s., jeste posljednji Božiji poslanik. On nije zapečatio svoju poruku. Bodrio je svoje savremenike da promišljaju o Božijem stvaranju, svijetu, čovjeku i na taj način ostanu ummet koji je sposoban uvijek se iznova podmlađivati. Analizom ajeta i uzorne prakse posljednjeg Božijeg Poslanika, utvrdili smo da islamsko prihvatanje drugoga nije nevoljki ustupak pred realnošću pluralnoga i međusobno ovisnoga svijeta. Islam priznaje i prihvata drugoga ne iz interesa i taktičkih razloga, već iz principa. Islam predviđa da musliman sasvim legitimno može među nemuslimanima imati roditelje, suprugu, poslovnog partnera, komšiju, učitelja, vladara, itd., i da se prema svima njima mora odnositi pravedno, te da mu se preporučuje dobročinstvo. Znanstveni značaj ovog rada temelji se na činjenici da u ranijim djelima nisu sabrani na jedno mjesto hadisi koji govore o odnosu prema nemuslimanima i da na bosanskom jeziku nema zasebnog, sistematičnog djela koje obrađuje ovu temu. Danas kada se osjeti umiješanost nacionalnih kao i drugih ideologija, u razumijevanje i primjenjivanje vjere, tradicionalni koncept odnosa prema drugom je u velikoj mjeri poljuljan, stoga znanstveno bavljenje ovom temom je od izuzetne važnosti.  Islam na pripadnike drugih religijskih tradicija u ovome svijetu gleda ne kao na “druge nazore” koje mora trpjeti, već kao na činjenicu de jure, čija legitimnost nije društveno-politička, ni kulturna, ni civilizacijska, nego religijska, obrazložio je mr. Asmir Salihović.

Odbrani su, pored porodice, rodbine i prijatelja, prisustvovali i: prodekan za nastavu IPF, prof.dr. Mensur Valjevac, direktor ureda za zekat: prof. Vehid ef. Arnaut, glavni imam MIZ Sarajevo: dr. Abdulgafar Velić, pomoćnik gl.imama: hafiz Amar Bašić, načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić, glavni imam MIZ Gacko: Sadet ef. Bilalić, imami s područja općine Ilijaš, imami MIZ Sarajevo, kao i džematski odbor dzemata Podlugovi.

Iz biografije:

Salihović (Mehmed) Asmir rođen je 28. aprila 1977. godine u Bijeljini. Svršenik je Gazi Husrev- begove medrese i Fakulteta islamskih nauka u  Sarajevu. Od 2000. godine živi na području općine Ilijaš. Priredio je ediciju od četiri knjige  „O začudnosti govora“, te kao imam iz Podlugova održao više od stotinu promocija istih u BiH, Njemačkoj, Švicarskoj, Danskoj i Luksemburgu. Knjige su naišle na veliku prihvaćenost , te je prvo izdanje brzo našlo put do čitatelja, a odlukom federalnog ministarstva nauke i obrazovanja, sve četiri knjige zbog afirmacije lijepe riječi i dobra, sastavni su dio svih biblioteka u FBiH.  Značajno je spomenuti i da je pokrenuo projekat „Razvoj kulture čitanja u BiH“  i održao brojne seminare i tribine o ovoj temi. Organizira i tribine za žene u cilju obrazovne, kulturne i vjerske afirmacije. Jedan je od urednika emisije „Selam“ koja se emituje svakog četvrtka u programu Radio Ilijaša. Ime našeg imama iz Podlugova Asmira efendije Salihovića našlo se među devet odabranih koji su dobili plakete za doprinos razvoju lokalne zajednice u 2013. godini. Član je organizacionog odbora manifestacije „Da se ne zaboravi- Srebrenica“ koja se svake godine održava u Ljubnićima.  Čest je gost predavač u BiH i dijaspori.

 

Povezane objave

Back to top button