SVIJET

Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe droga 26. juni

Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1987. godine proglasila je 26. juni Međunarodnim danom borbe protiv zloupotrebe droga i nezakonitog prometa drogama želeći upozoriti globalnu svjetsku javnost na sverastući problem zloupotrebe (opojnih) droga i potrebu aktivnog uključivanja svih aktera, kako na globalnoj svjetskoj razini tako i na nacionalnoj razini, za djelovanje u postizanju zajedničkog cilja – međunarodno društvo slobodno od zloupotrebe droga.

Evropa je važno tržište drogama, opskrbljuje se lokalnom proizvodnjom i robom proizvedenom iz drugih regija svijeta. Otpornost evropskog tržišta droga vidljiva je u brzom ponovnom uzletu ponude i konzumacije droga nakon promjena izazvanih ograničavanjem socijalnih kontakata i uvođenjem mjera nadzora granica tijekom pandemije bolesti COVID-19. Postoji osnovana sumnja o brzom povećanju digitalizacije tržišta droga na osnovu informacija o sve češćoj upotrebi aplikacija društvenih mreža, kao i šifriranih usluga za olakšanu kupovinu droga (Evropsko izvješće o drogama, EMCDDA 2022.g.).

Prema Evropskom izvješću o drogama (EMCDDA) iz 2022. godine, procjenjuje se da je otprilike 83,4 miliona ili 29% odraslih osoba (u dobi od 15 do 64 godine) u Evropskoj uniji ikad konzumiralo nezakonitu drogu, pri čemu je više muškaraca (50,5 miliona), nego žena (33 miliona) prijavilo konzumaciju droge. Kanabis je i dalje najčešće konzumirana tvar, pri čemu je više od 22 miliona odraslih Evropljana izjavilo da je konzumiralo kanabis u prethodnoj godini. Stimulativne tvari druga su najčešće zabilježena kategorija. Procjenjuje se da je u prošloj godini 3,5 miliona odraslih osoba konzumiralo kokain, 2,6 miliona MDMA i 2 miliona amfetamine. Prošle je godine otprilike milion Evropljana konzumiralo heroin ili neki drugi nezakoniti opioid. Iako je prevalencija konzumacije opioida niža nego za druge droge, opioidi i dalje čine najveći udio šteta povezanih s nezakonitom upotrebom droga. Navedeno ukazuje na prisutnost opioida, često u kombinaciji s drugim tvarima, koja je utvrđena u otprilike tri četvrtine slučajeva predoziranja sa smrtnim ishodom, prijavljenih u Evropskoj uniji za 2020. godinu. Važno je napomenuti da će većina osoba koje imaju poteškoća s konzumacijom droga konzumirati niz tvari.

Zloupotreba opojnih droga , te bolesti ovisnosti o drogama kao njena posljedica, pogađaju sve društvene slojeve, društvene zajednice i sve zemlje. Ovisnost uništava pojedinca, kompletnu porodicu, te i cijelu društvenu zajednicu. Zloupotreba droge jedan je od vodećih zdravstvenih problema u svijetu koja kod mladih osoba predstavlja najveći uzrok bolesti i smrtnosti u svim zemljama svijeta, donoseći i brojne posljedice poput nezgoda, poremećaja, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti te drugih zdravstvenih i socijalnih problema.

Obilježavanje ovog dana provodi se u saradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama, medijima, nevladinim organizacija i ostalim relevantnim institucijama uključenim u suzbijanje zloupotrebe droga, a ima za cilj upozoriti što veći broj građana na problem raširenosti zloupotrebe droga i zajedničkim snagama se suprotstaviti ovom ozbiljnom problemu današnjice. U današnje vrijeme, kad se cigarete, alkohol i droga mogu nabaviti na svakom koraku, roditeljima je još teže odgojiti dijete.

Samo liječenje ovisnika je veoma teško, kako za samog pacijenta, tako i za njegovu porodicu. Put do izlječenja je teži ako se zna da bh. društvo ima visok nivo stigme i diskiriminacije prema ovisnicima.

Povezane objave

Back to top button