SVIJET

Međunarodni dan šaha-umjetnost na 64 polja

Šah za mnoge nije samo igra i jedan obični sport. Za većinu je to život i umjetnost koja se treba svladati pomoću uma, kreativnog razmišljanja i otvorenosti prema novim izazovima uz korištenje različitih strategija kako bi se na kraju izrekle dvije, svima poznate, pobjedničke riječi Šah-mat.

Na današnji dan, 20. jula, obilježava se Međunarodni dan šaha širom svijeta, igre i umjetnosti koja se sve više počela razvijati kada je na današnji dan još 1924. godine  osnovan Međunarodni šahovski savez (International Chess Federation- FIDE.

Porijeklom iz Indije i to iz 5. stoljeća, pod nazivom Chaturanga, šah je vrlo vjerojatno jedna od najstarijih igara koje poznajemo. Nakon širenja u Perziju koju kasnije osvajaju Arapi, šah je tako kao igra u kojoj se mora razmišljati proširio i na južni dio Evrope. Kao današnji oblik razvio se u 15. stoljeću, a, iako je bilo brojnih pokušaja zabrane igranja šaha, od kojih su neke dolazile i iz kršćanskog svijeta, šah se uspio zadržati sve do danas.

Kroz historiju šah se razvijao sve više i to toliko da su nastajali različiti radovi i objavljivane različite knjige sa strategijama kako što bolje igrati šah, koja su pravila te kako povući pravi potez u pravo vrijeme. Počela su se održavati i različita takmičenja na koja su dolazili brojni igrači šaha koji su se htjeli dokazati.

Međunarodni dan šaha obilježava se od 1966. godine  službeno, a prvo moderno takmičenje u šahu održano je u Londonu 1851. godine, a pobjedu je odnio Adolf Anderssen iz Njemačke.

Za igru šaha potrebno je strpljenje, smirenost, koncentracija i taktičnost. Uvijek je potrebno razmišljati unaprijed, ali ipak ostati u sadašnjem trenutku kako vas niko ne bi mogao omesti. Trebate imati potpunu koncentraciju kako bi kvalitetno pratili tok igre jer ako nešto propustite – gubite. Zvuči li vam poznato? Život je, vjerovali vi ili ne, vrlo sličan šahu. Dovoljan je jedan trenutak nepažnje i suočeni ste s porazom: Šah-mat.

U životu gubimo i pobjeđujemo, ali jedno bez drugog nije moguće jer samo na ovaj način možemo postati bolji i naučiti koliko sreća zapravo vrijedi.

Šah je za neke samo igra, za neka borba, umjetnost, nauka ili život, ali sigurno donosi veliku sreću onima koji ga igraju.

 

Povezane objave

Back to top button