BIHILIJAŠVIJESTI

Održana Manifestacija sjećanja na 19. juli 1992. godine “DANI POBJEDE – MISOČA ‘92.“

U organizaciji Općine Ilijaš, Udruženja “Odred Tale“, Mjesne zajednice Misoča te Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo – Džemat Misoča,  upriličena je Manifestacija sjećanja na 19. juli 1992. godine “DANI POBJEDE – MISOČA ‘92.“

U Misoči se već 33 godine obilježava sjećanje na jedan herojski događaj, jedan herojski čin, kada se slabiji suprotstavio mnogo jačem, kada je mali čovjek pobjedio vojnu silu, 19. juli -dan kada je zaustavljen i zarobljen agresorski tenk.

Nakon što je jučer održan vjerski program, danas je položeno cvijeće i upriličen obilazak šehitluka u Brezi i Misoči. Nakon akšam namaza brojne delegacije položile su cvijeće na spomen obilježje u haremu džamije u Misoči,  a program nastavljen na stadionu Mahir Pušina-Dinko.

-Mi se večeras sjećamo kako bolne, tako i herojskog dijela naše historije i naše odbrane. Obilježavamo Dane pobjede i oslobađanje prvog tenka, zahvaljujući hrabrosti i zajedništvu boraca, koji nisu dozvolili da srpski agresor zauzme ovo područje i da Misoča doživi sudbinu naše Bioče, našeg Lješeva. Upravo to zajedništvo u kojem leži snaga je ono što nama treba danas, kako bismo se ujedinili oko istog cilja očuvanja i građenja što bolje, ljepše i jače domovine Bosne i Hercegovine za koju su naši šehidi dali živote, a da ostavimo po strani sve naše razlike, trvenja i nesuglasice, kazao je načelnik Općine Ilijaš Amar Dovadžija.

Misoča je simbol otpora i patriotske opredjeljenosti što je bilo važno u vremenu kada  je najviše trebala nada. Bilo je važno zarobiti tenk, ali je važniji bio psihološki efekat i poruka uplašenom narodu da negdje hrabri borci pružaju otpor. O tim danima govori nam sudionik dešavanja Mirsad Šljivo, koji kaže da je na ovaj dan uzbuđen i proživljava svaki trenutak iz 19. jula prije 33 godine.

-U pet sati ujutro 19. jula je počelo silno granitiranje, svakog trena padala je jedna granata po linijama naše odbrane, a potom su slijedili žestoki pješadijski napadi četničkih boraca, jedinica srpske vojske. Bilo je teško, ali smo uspijevali odbraniti se nekako. U tim žestokim napadima izgubili smo naša tri borca,to nam je najteže, devet ih je ranjeno.  Misoča je Dan pobjede, time se ponosimo, a žao nam je i sjećamo se naših šehida koje nikad nećemo zaboraviti. Misoča je doživjela pobjedu, sada je lijepa i obnovljena, a nije ostala u ratu nijedna kuća, sve je bilo porušeno. Danas imamo školu, rađaju se djeca, što me posebno raduje. I po ovoj večerašnjoj velikoj posjeti vidi se da Misoča živi, kazao je Šljivo.

U nastavku je održan program „Istina se pamti-Misoča kroz sjećanje i nauku“ u okviru koje su govorili Mirsad Šljivo, Salko Ljubović-borac i učesnik odbrane Misoče, kakanjski dobrovoljac i Mustafa Dedović, doktorant historije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

U danima kada se sjećamo i ponosimo, okupljamo se kako bismo zajednički odali počast, izrazili zahvalnost i još jednom potvrdili: Misoča pamti. Misoča ne zaboravlja, poručeno je na Manifestaciji.

U kulturnom dijelu programa dijelove iz Kur'ana proučila je Ajna Valjevac,  zatim su govorile Najla Avdukić i Lamija Hasečić, a izvanredan nastup imao je Hor Preporod Ilijaš. Voditeljica programa bila je Enisa Mešetović.

Povezane objave

Back to top button