ILIJAŠ

U Biznis centru održana prezentacija rada Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari

Memorijalni centar Srebrenica-Potočari pokrenuo je aktivnosti obilaska lokalnih zajednica na području entiteta FBiH kako bi se povezao sa raseljenim licima i građanima porijeklom iz istočne Bosne, a kako bi ostvario nove kontakte za potrebe projekata. Svi oni koji su preživjeli genocid, imaju predmete iz tog perioda koji su pripadali njima ili članovima porodica ubijenih tokom rata, mogu ih pokloniti u Memorijalni centar Sreberenica – Potočari u svrhu očuvanja sjećanja na agresiju na Bosnu i Hercegovinu i genocid nad Bošnjacima Sigurne zone „UN“ Srebrenica.

Glasnogovornica Memorijalnog centra Srebrenica Almasa Salihović kazala je da su ovo aktivnosti koje se sprovode na terenu, jer treba doprijeti do osoba koje su preživjele genocid, a koji su na neki način uspjeli da prenesu dokumente ili fotografije žrtava koje nisu preživjele.

 

„Počeli smo sa prikupljanjem predmeta koji su pripadali ili porodicama koje su preživjele genocid ili njihovim najmilijim koji nažalost nisu. Mi imamo neke od tih predmeta, međutim to nije dovoljno, tako da smo pokrenuli akciju gdje ćemo obići nekoliko lokalnih zajednica u FBiH zbog saznanja da je najviše osoba iz istočne Bosne upravo u tim zajednicama. Riječ je o sveobuhvatnoj izložbi koja će se prostirati na preko četiri hiljade kvadratnih metara i koja će se implementirati na prostor trenutne Spomen sobe, a koja je dio Memorijalnog centra. Sve ono što su ljudi uspjeli da prenesu poput obuće, odjeće i ličnih predmeta – apelujemo da ustupe na trajno čuvanje Memorijalnom centru za potrebe sveobuhvatne izložbe. Na taj način ćemo zajedno uspjeti da sačuvamo sjećanje na žrtve i genocid u Srebrenici“, poručila je Almasa.

Hasib Suljić danas je na trajno čuvanje donio slike oca i amidže koji su poginuli u prethodnom ratu. Osim toga, donio je ličnu kartu i štednu knjižicu svoga rahmetli oca, a  kaže da su to uspomene neprocjenjive vrijednosti i razlog više da se sačuvaju u Memorijalnom centru.

„Na fotografijama su moj otac Hasan Suljić ubijen u Kravici i moj amidža Nazif Suljić odvojen u Potočarima prilikom evakuacije 1995. godine. Amidža je ukopan na prvoj dženazi u Potočarima, a otac je ukopan 2006. godine. Od oca sam još sačuvao lični kartu i štednu knjižicu. Imao sam i pasoš koji sam ranije ostavio u Muzej ratnog djetinjstva u Sarajevu. Važno mi je očuvati sjećanje na žrtve rata, kako zbog sebe, tako i zbog generacija koje dolaze“, kazao je Hasib.

Projekat prikupljanja ličnih predmeta nastavit će se i u budućnosti. Iz Memorijalnog centra apeluju na sve ljude koji su preživjeli genocid u Srebrenici ili su u srodstvu sa onima koji nisu preživjeli, da prilože bilo kakve predmete, dokumente, fotografije ili video građu, za darovanje i/ili se prijave za snimanja ličnih svjedočanstava za arhive Memorijalnog centra.

Povezane objave

Back to top button