VIJESTI

Na današnji dan prije 80 godina rođen je veliki Nedžad Ibrišimović

“Golem je dunjaluk, golemi su dunjalučki poslovi, golema je Amerika, golema je Kina, goleme su goleme i pare i golemi su golemi interesi, samo je meni Bosna i Hercegovina taman.”

Jedan od najvećih bosanskohercegovačkih književnika, Nedžad Ibrišimović, autor nekih od najznačajnijih djela koje je dala naša književnost, rođen je na današnji dan prije tačno 80 godina. 

Ibrišimović, koji je nesumnjivo ostavio trajan pečat u kulturi ovih prostora, bio je romanopisac, pisac kratkih priča, pjesnik, ali i vrsni skulptor.

Ibrišimović je rođen 20. oktobra 1940. godine u Sarajevu, gdje je i preminuo 15. septembra 2011. godine. U ovom gradu je 1977. godine diplomirao na Filozofskom fakultetu, na Odsjeku za filozofiju. Član je Društva pisaca Bosne i Hercegovine od 1964. godine i član Udruženja likovnih umjetnika BiH od 1982. godine. Dopisni je član ANUBiH od 2008. godine.

Bio je predsjednik Društva pisaca Bosne i Hercegovine u dva mandata, od 1993. do 2001. godine. Od 1995. do 1998. bio je glavni i odgovorni urednik časopisa za književnost Život. Osnivač i predsjednik Legološkog udruženja BiH.

Autor je više knjiga priča, pripovijesti, drama i romana koje su prevođene na češki, turski, albanski, španski, arapski, engleski, francuski, njemački i italijanski jezik.

Prvu priču objavio je još kao osnovac u listu Plavi vjesnik (U bostanu), a potom se pojavio u Oslobođenju pričom “Posjeta” 1959. godine, nakon čega slijedi bogat pripovjedački i romaneskni opus.

Veliki dio lbrišimovićeve proze uobličen je u dramske tekstove koji su predstavljeni na mnogim bosanskohercegovačkim scenama, ali i izvan njih. Autorova pozorišna adaptacija “Ugursuza” gostovala je u četiri grada Poljske (Vroclav, Krakov, Lodj i Vadava), te Sterijinom pozorju u Novom Sadu. Sam autor je dramatizovao romane “Ugursuz” (1970) i “Karabeg” (1983).

Drame Nedžada lbrišimovića izvođene su na festivalima u Bosni i Hercegovini i to na Susretima pozorišta i kazališta BiH u Brčkom, Pozorišnim/kazališnim igrama u Jajcu i Festivalu bosanskohercegovačke drame u Zenici. Autor je i nekoliko radiodrama te TV-drame “Ćilim”, prvi put emitovane 1970. godine u režiji Aleksandra Jevđevića. Prema romanu “Ugursuz” snimljen je TV-film u režiji Pjera Majhrovskog za čiju je filmsku adaptaciju Nedžad Ibrišimović nagrađen prvom nagradom za tekst na bledskom festivalu (1970).

Uporedo s pisanjem proze Nedžad Ibrišimović se bavio i likovnom umjetnošću, vajao je i slikao. Imao je četrnaest samostalnih izložbi. Značajna zbirka njegovih portreta Abdulaha Sidrana pohranjena je 2000. godine u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Nakon izlaska iz štampe romana “Vječnik” (2005), Društvo pisaca BiH donijelo je odluku o njegovoj kandidaturi za Nobelovu nagradu za književnost.

“Golem je dunjaluk, golemi su dunjalučki poslovi, golema je Amerika, golema je Kina, goleme su goleme i pare i golemi su golemi interesi, samo je meni Bosna i Hercegovina taman.”

“Ja sam Bošnjak, moja zemlja je Bosna, a zvanično joj je ime Bosna i Hercegovina; granice Bosne osjećam kao granice sopstvene kože.”

“Sve su knjige već napisane samo ih niko ne čita. Pa i oni koji čitaju ne znaju da čitaju! Eno Kur’an, riječi od Boga, sve slovo do slova ko krila meleka, pa ih mnoge ljudske oči ne vide.”

„Bosna ima kuću  u kući živi starica  njen osmijeh je ajet o džennetu.“

Povezane objave

Back to top button