U organizaciji Općine Ilijaš i Udruženja boraca “Patriotska liga 91” Ilijaš obilježena je 31. godišnjica napada na Crnoriječku visoravan. Tog 9. novembra 1993. godine izvršen je agresorski napad na Crnu Rijeku prilikom kojeg je stanovništvo ovog kraja prognano, zatvoreno u logore i ubijeno.
Obilježavanje je započelo vjerskim programom u džamiji u Crnoj Rijeci, gdje je proučen tevhid svim šehidima, poginulim borcima Patriotske lige, civilnim žrtvama rata i borcima koji su umrli poslije rata. Potom je uslijedilo polaganje cvijeća na spomen obilježjima ispred džamije u Kamenici i ispred mjesne zajednice Kamenica.
Cvijeće je položila delegacija Općine Ilijaš na čelu sa načelnikom Amarom Dovadžijom.
“Danas je 31. godišnjica od pada Crne Rijeke i posebne emocije me vežu, s obzirom na to da sam rođen ovdje. Sjećam se svih tih momenata iako sam imao nekih desetak godina. Jako je važno da gajimo kulturu sjećanja prije svega zbog mlađih genaracija, jer kako kaže poslovica ko zaboravi svoju historiju bit će primoran da je ponovo doživi. Naravno, pred nama je tu još dosta obaveza i šehidi Kamenice-Crne Rijeke zaslužuju jedno dostojanstveno spomen-obilježje. Također, još pet osoba se vodi kao nestali i morat ćemo uraditi sve kako bi konačno našli svoj smiraj. U sklopu planiranog spomen-obilježja šehidima imamo obavezu da izgradimo i spomen-obilježje za 15 civilnih žrtava”, kazao je načelnik Dovadžija.
Alija Arnautović, član UO “Patriotske lige 91” kaže da ovaj dan doživljava s tužnim i teškim emocijama.
“Tog 9. novembra agresorske snage napale su Crnu Rijeku, a stanovništvo zatvarale u logore. Sva raspoloživa sredstva su upotrijebljena na ovom prostoru. Teško je prisjetiti se 30 šehida, 65 zarobljenih, 14 stradalih civila i 24 ratna vojna invalida. Evo nakon 31. godinu Crna Rijeka je vratila svoju sliku i značaj, a mi koji smo proživjeli to sjećat ćemo se i nastojat prenositi mlađim genaracijama“, poručio je Arnautović.
U okviru programa govorio je i predsjednik ratnog Predsjedništva Općine Ilijaš Vejsil Šehić. Učenici PŠ “Kamenica” pod vodstvom učitelja Đemala Kolaka uzeli su učešće u programu, za što su dobili i zahvalnicu. Na samom kraju programa emotivan literarni rad o djedu kojeg nikad nije upoznala pročitala je Šejma Neretljak.
Obilježavanje je potom nastavljeno posjetom zatvoru Solana na Nišićima. U objektu zatvora Solana bili su zatvoreni mještani Crne Rijeke koji su zarobljeni 9. novembra 1993. godine od Srpske agresorske vojske. Kasnije su žene i djeca deportovani u logor Sokolac, a muškarci u logor zatvor Kula.