BIHSVIJETVIJESTI

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Odredbom člana 1 stav 2 Konvencije UN-a o pravima osoba sa invaliditetom, osobe sa invaliditetom (OSI) obuhvataju osobe koje imaju dugoročna fizička, mentalna, intelektualna ili senzorna oštećenja, odnosno svaki gubitak ili abnormalnost psihološke, fiziološke ili anatomske strukture ili funkcije, koji u sadejstvu sa različitim barijerama može otežati puno i efektivno učešće ovih osoba u društvu na osnovu jednakosti sa drugima.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom (International Day of Persons with Disabilities) obilježava se svake godine 3. decembra/prosinca. Ovaj dan su ustanovile UN 1992. godine, kako bi se promovisala ravnopravnost i inkluzija osoba sa invaliditetom, podigla svijest o njihovim pravima i izazovima sa kojima se susreću, kao i doprinosima koje oni daju zajednici. Konvencija UN-a o pravima osoba sa invaliditetom (Convention on the Rights of Persons with Disabilities-CRPD), najvažniji međunarodni instrument koji štiti prava tih osoba i prepoznaje  invaliditet kao pitanje ljudskih prava, a ne samo kao medicinsko ili humanitarno pitanje, usvojena je 2006. godine, ujedno postavljajući osnove za Strategiju Ujedinjenih nacija za uključivanje osoba sa invaliditetom kao sveobuhvatan okvir za promovisanje inkluzije i zaštite njihovih prava.

Agenda 2030 za održivi razvoj ima specifične ciljeve koji se odnose na smanjenje nejednakosti i postizanje socijalne inkluzije osoba sa invaliditetom.

Međunarodni dan OSI svake godine fokusira se na specifične aspekte prava, jednakosti i uključenosti osoba sa invaliditetom, sa ciljem podsticanja njihove socijalne, političke, kulturne i ekonomske integracije te unaprjeđenja pristupačnosti, uklanjanja barijera i povećanja  mogućnosti za njih, bilo da se radi o fizičkim, obrazovnim, tehnološkim ili društvenim barijerama.  Stalna je potreba za rušenjem prepreka, izazovima stereotipa i stvaranjem svijeta u kojem ove osobe mogu u potpunosti učestvovati  i napredovati.

Ovogodišnja tema je “Jačanje vođstva osoba sa invaliditetom za uključivu i održivu budućnost”. Ova tema prepoznaje važnu ulogu koju osobe sa invaliditetom imaju u stvaranju inkluzivnijeg i održivijeg svijeta za sve. Također naglašava važnost učestvovanja osoba sa invaliditetom u procesima donošenja odluka koje utiču na njihove živote.

Globalni podaci

Oko 15% svjetske populacije ima neki oblik invaliditeta; od toga 80% živi u zemljama u razvoju. Takođe, procjenjuje se da 46% starijih osoba u dobi od 60 i više godina su osobe sa invaliditetom. Jedna od pet žena vjerovatno će doživjeti invaliditet u svom životu, dok jedno od 10 djece živi sa invaliditetom.

Invaliditet dolazi u svim oblicima i formama i ključno je posvetiti pažnju svakom od njih. Može biti uzrokovan različitim faktorima, uključujući:

  • fizički invaliditet
  • invaliditet uzrokovan intelektualnim  ili/i razvojnim smetnjama
  • senzorički invaliditet, uzrokovan oštećenjem sluha ili vida.
  • invaliditet uzrokovan mentalnim ili/i neurološkim bolestima.

Oko 90% ima tzv. nevidljivi invaliditet, zbog postojanja nekog od sljedećih stanja:

  • poremećaji mentalnog zdravlja
  • bolesti mišićno-koštanog sistema
  • epilepsija
  • neurorazvojna stanja poput ADHD-a ili autizma
  • rak
  • ulcerozni kolitis, Kronova bolest
  • hronični umor
  • hronična bol
  • alergije  (ozbiljnije alergije mogu uzrokovati invaliditet)
  • senzorna oštećenja kao što su gluhoća/nagluhost ili oštećenje vida itd.

Često postoji pogrešna percepcija koja pojednostavljuje invaliditet stavom da je jedan vid invaliditeta gori od drugog i da nema preklapanja između vidljivih i nevidljivih oblika. Ovakva razdvajanja mogu nanijeti ogromnu štetu kvalitetu života osobama koje trebaju različito prilagođavanje. Mnogo „vidljivih“ invaliditeta obično ima nevidljive simptome i nuspojave, a postoji i niz „nevidljivih“ invaliditeta koji imaju fizičku komponentu koja se ne može direktno uočiti.

Ključni ciljevi Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom 2024. i poziv na akciju

Ove godine Generalna skupština UN-a donijela je rezoluciju pod nazivom „Uključiv razvoj za i sa osobama sa invaliditetom”, pozivajući države članice, UN i druge partnere da unaprijede provođenje Agende 2030. i CRPD-a kroz uključivanje osoba sa invaliditetom kao odgovor na izazove sa kojima se svijet suočava, uz istovremeno unaprjeđenje prava, dobrobiti i perspektiva osoba sa invaliditetom. Ključne  komponente  koje bi omogućile da pitanje invaliditeta bude među centralnim pitanjima na globalnom planu su:

– promovisanje vođstva osoba s invaliditetom u svim područjima života

– osiguravanje uključenosti osoba sa invaliditetom u sve aspekte društva

– povećanje učešća osoba sa invaliditetom u procesima donošenja odluka

– podizanje svijesti o pravima osoba sa invaliditetom

– slavljenja postignuća osoba sa invaliditetom.

Slogan globalnog pokreta za prava osoba sa invaliditetom „Ništa o nama bez nas“,  predstavlja osnovne zahtjeve za zadovoljavanje  potreba i  uključivanje ovih osoba u sve segmente rada donosioca odluka vezanih za invalidnost te poziva osobe sa invaliditetom na učestvovanje i vođenje tih aktivnosti.

Izvor: .zzjzfbih.ba

Povezane objave

Back to top button