Na Dan oslobođenja Sarajeva i Ilijaša 1978. godine Radio Ilijaš počeo je sa emitovanjem programa.
Izgradnjom novog objekta 1984. godine svoj rad nastavlja u okviru Centra za informisanje i kulturu Ilijaš.
Namjenski prostor, kvalitetna tehnika, odlični uslovi rada, stručan kadar i Radio Ilijaš postaje jedna od najslušanijih radio stanica u bivšoj Jugoslaviji.
Veliki broj popularnih pjevača koristi Radio Ilijaš za vlastitu promociju i afirmaciju što dodatno povećava slušanost ove radio stanice.
Rat i ratna događanja utječu na ukupna dešavanja u cijeloj državi pa i na rad radija. Većina stanovništva odlazi u izbjeglištvo a Radio Ilijaš nastavlja svoj rad sa novim rukovodstvom i novom orijentacijom, nažalost na pogrešnoj strani.
Poruke mržnje i neprijateljstva postaju opredjeljenje ove stanice.
Ilijašani u čežnji za svojim gradom u Brezi osnivaju Studio Slobodni Ilijaš koji počinje sa radom 21.05.1994. godine. Mala ekipa okupljena oko Radio Ilijaša uspijeva svakodnevno realizirati po nekoliko sati programa.
29. februara 1996. godine konačno povratak u Ilijaš i povratak na Radio Ilijaš.
Zgrada KSC Ilijaš je potpuno devastirana, a sva oprema oštećena ili otuđena.
No, to nije spriječilo Fadilu, Semira, Edu, Miću, Adija i Nerku da vrijedno rade.
Direktor Radio Ilijaša Benis Fazlić kaže da su njihovi slušatelji, lokalna zajednica i vrijedni zaposlenici najveća vrijednost.
-Ovo je za nas veliki dan. Drago nam je što je godišnjica Radio Ilijaša povezana sa Danom oslobođenja Sarajeva i Ilijaša i da smo i 96. godine počeli sa pjesmom Zehre Deović Da sam ptica i da imam krila. Posebne zasluge pripadaju Općini Ilijaš koja je i naš osnivač i koja nas pomaže i prati u svim našim aktivnostima. Veliki je broj i naših sponzora i komitenata i prijatelja koji nam pomažu i kojima se zahvaljujemo. Danas je Ustanova KSC i Radio Ilijaš kolektiv sa 13 uposlenih, raspolaže Bibliotekom koja broji 16000 naslova, obavlja aktivnosti u Sportskoj dvorani, organizuje projekcije filmova i igranje predstava u kino sali, emituje 12 sati radio programa, organizira Manifestaciju kulture, sporta i trgovine „Ilijaški dani“. Naši slušatelji, naša lokalna zajednica i vrijedni zaposlenici su naša najveća vrijednost. Slaveći ovu 41. godišnjicu želim poručiti da ćemo se i dalje truditi biti bolji, na usluzi svim građanima, a nadam se da ćemo sljedeće godišnjice dočekivati i uz bolje tehničke uslove, modernizirani, ali i uz veći broj zaposlenih koji će doprinijeti kvaliteti sadržaja u svim segmentima JU KSC i Radio Ilijaš, kazao je direktor Fazlić.
Prvi poslijeratni urednik, koji je tu funkciju obavljao gotovo 20 godina govorio je o počecima rada Radija Ilijaš i navodi da je za vrijeme i poslije rata bilo jako teško obavljati posao novinara.
-U Brezi smo napravili 1994. godine radio i sve što se tada radilo bilo je iz velike ljubavi, dok danas to i nije tako, više je interes. Radio Breza je radio otprilike pola rata i smatram da je taj medij u ratnim danima bio jako značajan zbog prenosa informacija. 1996. godine kada je došla reintegracija u februaru te smo godine uređaje koje smo imali uzeli iz Breze i prenijeli ovdje u Ilijaš u prostorije Radio Ilijaša. Ti uređaju mogu slobodno kazati da nisu bili profesionalni ali bez obzira mi smo radili i borili se da napredujemo. Ta su vremena bila jako teška, jer kad se nema opereme teško da se može program realizovati. Iskreno jako sam ponosan na sve ono što smo uradili tokom ovih godina i nadam se da cijela ekipa koja je bila tada zajedno sa nama isto misli. Mislim da sad omladina ima bolje uslove za rad i velika je konkurencija zaista što u naše vrijeme nije bilo tako. Svim kolegama i našim slušateljima koji su nas pratili želim čestitati godišnjicu i nadam se da će radio trajati i biti slušan još mnogo godina, istakao je Spahić.
Sadašnja glavna i odgovorna urednica Nermina Durić-Kahvedžić govorila je o tome šta znači radio za lokalnu zajednicu.
-Glavna uloga lokalnog medija je da informiše o dešavanjima u lokalnoj zajednici i uspostavi bolju i efektivniju komunikaciju između publike, odnosno građana, i lokalne vlasti. Ulogu informisanja, nadopunjujemo edukativnom, kulturnom, zabavnom i drugim ulogama medija. Poštovanje etičkih standarda istinitosti naš je najveći prioritet. Slušatelji od nas nikada nisu čuli laž, stoga naš Radio uživa povjerenje. Važnost radija najbolje se vidi za vrijeme kriznih situacija, slušatelji prvi zovu kad nije očišćena cesta, kada su poplave, kada nema vode, struje, grijanja. Zato smo mi Radio lokalne zajednice, naši slušatelji znaju da nam se uvijek mogu obratiti za potrebnu informaciju, tu smo i kada su bolesni, ali i da s njima slavimo i da ih nagradimo. Radio nije izumrli medij, on se odlično snašao u novim medijima i iskoristio ih u svoju korist izradom svojih web stranica. Ono na šta smo posebno ponosni jeste da smo nakon 20 godina napokon dobili službeni automobil, jer je općina Ilijaš teritorijalno jedna od najvećih u BiH i možemo lakše doći do informacija i pratiti događaje u svakom njenom dijelu: od Rakove Noge, Gajina do Bioče, Lješeva odnosno naših granica sa drugim općinama, a uvijek raduje da nas slušaju i u Varešu, Brezi, Visokom, Semizovcu, Sarajevu. Također, zamijenili smo zastarjeli link i predajnik i poboljšali naš signal. Ono na što ćemo biti usmjereni ove i sljedeće godine je modernizacija režijske, studijske, montažerske opreme, nabavka novih računara i studijske opreme, te osvježenje dizajna cijelog interijera, naglasila je urednica Durić-Kahvedžić.
Zajedno sa pokretanjem općinske web stranice koju smo godinama opsluživali, 2009. godine pokrećemo i našu web stranicu www.radioilijas.ba na kojoj su objavljene na hiljade tekstova naših novinara. Dakle, imamo već 10 godina svoju web stranicu www.radioilijas.ba kada je počelo emitovanje i putem interneta.
Godine 2015. pokrećemo i našu facebook stranicu Radio Ilijaš, a danas smo pokrenuli i naš Instagram profil.
Ovu godišnjicu obilježavamo samo u programu Radio Ilijaša uz sagovornike i zabavni sadržaj, a svečane akademije i koncerte organizirat ćemo za naše jubileje 45. ili 50. godišnjicu. Stoga, sretna našim slušateljima i nama 41. godišnjica Radio Ilijaša.