Danas se obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika
Organizacija za obrazovanje, nauku i kulturu pri Ujedinjenim nacijama 1999. godine donijela je odluku da 21. februar bude proglašen Međunarodnim danom maternjeg jezika kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952.godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, danas Bangladešu, jer su protestvovali zato što njihov maternji jezik nije proglašen zvaničnim.
Od 2000. godine u svijetu se shodno zaključku UNESCO-a obilježava 21. februar kao Dan maternjeg jezika. Maternji jezik je dio kulturnog identiteta naroda, tačka prepoznavanja, različitosti ali i tolerancije i razumijevanja. Briga o maternjem jeziku je način dokazivanja svijesti kulturne elite naroda o vlastitom identitetu, ali i veoma osjetljivo mjesto tolerancije iste te elite prema Drugom.
U svijetu se govori oko 6.000 jezika, a prema prognozama lingvista, do kraja 21. vijeka više od polovine, čak i do dvije trećine će odumrijeti.
Svake dvije nedjelje ugasi se po jedan jezik. Osnovno za preživljavanje jezika je da se prenosi djeci, da ima institucionalnu podršku, svoje pismo, da se njeguje u školama, medijima…
Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu povodom ovog značajnog datuma od 21. februara do 21. marta 2021. godine organizira manifestaciju “Dani Instituta za jezik 2021“.
Povodom predstavljanja manifestacije održana je konferencija za medije na kojoj su govorili direktor instituta Alen Kalajdžija, te Jasmin Hodžić i Aida Kršo.
Kršo je podsjetila kako Institut za jezik UNSA svake godine od 21. februara do 21. marta organizira ”Dane instituta”, manifestaciju koja je prilika za naučnu i stručnu saradnju sa stručnjacima iz drugih centara, učenicima i prosvjetnim radnicima.
Dodala je i kako je to prilika da se predstave aktivnosti instituta te pokaže koliko je važna zajednička saradnja, ali i uloga instituta u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju.
Kršo je podsjetila kako se ujedno obilježava i 49 godina rada Instituta za jezik.
”Ovog puta ‘Dane instituta’ će obilježiti nekoliko cjelina s obzirom na pandemiju COVID-19. I to je bila jedna prilika da pokušamo istražiti nove mogućnosti, kako da budemo u saradnji s nastavnicima, kolegama i svima koje smo planirali, a da to bude bezbjedno. Ovog puta mnoge stvari će biti online, ali i online može se itekako snažno i korisno uspostaviti komunikacija sa svima nama”, rekla je Kršo.
Dodala je da je manifestacija tokom mjesec dana organizirana kroz sedam cjelina, među kojima su predstavljanje dokumentarnog filma, gostujuća online predavanja univerzitetskih profesora, javna tribina, predstavljanje izložbe i nagradni konkurs.
Jasmin Hodžić, koji je predstavio online predavanja s gostujućim profesorima, kazao je kako je teorija jezičkog imperijalizma relativno nepoznata teorija, a dovodi se u vezu s ispitivanjem jezika u društvu i u kontekstu, u društvenim odnosima dominantnog i podređenog jezika.
”Direktno s tim je vezan i međunarodni dan maternjeg jezika, koji se obilježava povodom priznanja ili nepriznanja zvaničnog jezika u jednoj zemlji”, rekao je Hodžić koji je najavio dva gostujuća predavanja univerzitetskih profesora.
Istakao je kako se velika primjena ove teorije može sagledati u kontekstu veze jezika i sudstva, jezika i medija te jezika i školstva.
Direktor Instituta za jezik UNSA Alen Kalajdžija predstavio je dokumentarni film i promotivni letak, te kazao kako od 2017. godine institut organizira manifestaciju ”Dani instituta za jezik“.
”Kad govorimo o Međunarodnom danu maternjeg jezika, onda nam svakako u prvi plan ‘upada’ problem priznavanja jezika odnosno pitanje koliko u našem bh. društvu postoji volje da jednostavno priznajemo, podržavamo i poštivamo jedni druge u svojim vlastitim jezičkim tradicijama. Upravo ova manifestacija, i generalno aktivnosti Instituta za jezik, pored onog temeljnog naučno-istraživačkog, ima i cilj da promovira jezičku toleranciju i jezičku demokraciju”, rekao je Kalajdžija.
Podsjetio je kako je jezik sastavni dio čovjeka i njegovog identiteta, odraz mentaliteta, društvena i politička kategorija, a u neposrednoj je vezi i s mišljenjem.
”Ono što je elementarni, sastavni dio čovjekova bivstvovanja, kao što je jezik, zaslužuje posebnu pažnju”, naglasio je Kalajdžija.
Ukazao je na činjenicu da je potrebno i kod mlađe populacije razvijati svijest o jeziku, prije svega u sferi jezičke tolerancije i demokracije, a i u smislu da svaki pojedinac, predstavnik određenog jezika u BiH, treba voljeti taj jezik, živjeti s njim, a taj jezik biti odraz njegovog identiteta, što ne znači da takvim odnosom prema vlastitom jeziku, ugrožavamo prava drugih.
”Upravo poznavanjem određenih činjenica i važnih identitarnih pitanja iz svoga jezika, mi postajemo svjesni činjenice da moramo uvažavati jedni druge”, rekao je Kalajdžija.
Međunarodni dan maternjeg jezika bit će svečano obilježen dokumentarnim filmom “Jezik, čovjek, društvo”, 22. februara u 12 sati u Drugoj gimnaziji Sarajevo.
Istog dana, planirano je gostujuće javno predavanje ”Jezička pravda i lingvistički imperijalizam”, koje će biti održano u 18.30 sati na Facebook stranici Instituta za jezik. Predavač je Besmir Fidahić.
Gostujuće javno predavanje ”Bosanski, hrvatski i srpski jezik u bosanskohercegovačkom školstvu danas”, bit će održano 25. februara u 18.30 sati na Facebook stranici instituta. Predavač je Ismail Palić.
Dan kasnije u 15 sati u Banjaluci bit će održana javna tribina ”Tradicija bosanskog jezika danas”.
Za 4. mart planirano je predstavljanje izložbe o radu Instituta za jezik u povodu Dana Instituta (1972–2021), koje će biti organizirano putem Facebook stranice instituta.
Za 9. mart zakazano je predstavljanje i distribuiranje letka ”Sedam važnih činjenica o bosanskom jeziku”.
U Bošnjačkom institutu u Sarajevu 10. marta u 12.30 sati bit će održana promocija izdanja Instituta za jezik za 2020. godinu.
Književnik Hadžem Hajdarević, koordinator izdavačke djelatnosti Instituta za jezik i predsjednik Društva pisaca Bosne i Hercegovine 12. marta u 14.00 sati uživo na zvaničnoj stranici Instituta za jezik saopćit će rezultate nagradnog konkursa na temu “Moj maternji jezik”
Za 18. mart u 12 sati planirana je svečana dodjela nagrada za najbolje koji su se prijavili na konkurs za literarni rad ”Moj maternji jezik” čiji je pokrovitelj Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, a održat će se u prostorijama Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu.