Održana tradicionalna dova i mevlud u Rakovoj Nozi
Rakova Noga, mjesto hajra i velike kulturno-historijske vrijednosti, bila je i ove godine mjesto održavanja tradicionalnog mevluda i hatme svih dosadašnjih dova mulalučkog kraja.
Islamska zajednica u BiH, Muftijstvo Sarajevsko, Medžliš Islamske zajednice Kaljina i džemat Rakova Noga su organizatori, a gost predavač bio je hafiz Nijaz Aganhodžić, a događaj je okupio veliki broj vjernika.
Ova dova i dovište posebno su važni, ne samo za stanovnike ovog mjesta, nego i za sve povratnike, jer danas više nego ikada moramo njegovati ove događaje koji su izgleda postali jedino mjesto susreta, druženja, pa čak i sa rodbinom i komšijama. Dovište je svako mjesto na kojem se uči dova. u bosanskohercegovačkom kontekstu pod dovištem se podrazumijeva mjesto izvan vjerskih ustanova, obično u prirodi, na kojem se u tačno određeno vrijeme okupljaju muslimani predvođeni svojim vjerskim autoritetima i tu, uz niz drugih vjerskih obreda, uče zajedničku dovu.
Nakon proučene hatme dova, klanjan je podne namaz a potom održan sportsko-kulturni program, uz brojne discipline, a bilo je i pjesme i druženja uz želju i nadu da se u većem broju okupe sljedeće godine.
Podsjetimo, džamija u Rakovoj Nozi je petnaesta obnovljena džamija na području općine Ilijaš. Tarihi na nišanima govore da je džamija sagrađena ili krajem šesnaestog ili početkom 17. stoljeća i zaštićeni je historijski kulturni spomenik BiH. Džematu Rakova Noga pripadala su sela : Banja Lučica, Bjelasolići, Dragoradi, Četojevići, Imamovići, Lipnik, Podlipnik, Rakova Noga, Sirovine, Šići, Spahin han, Vuknići i druga. Jedan od prvih poznatijih imama bio je hafiz Terović, a njegova majka Džemila bila je vlasnica zemljišta i ukopana u haremu džamije prije 300 godina. Džamija je gorjela dva puta i prvi put je obnavljana 1874.godine, a drugi put su je zapalili pripadnici Vojske RS-a 1992. godine, a obnova počinje 2007. godine.