U petoj emisiji Sportske minute na talasima Radio Ilijaša ugostili smo trenera i predsjednika Uprave Centra borilačkih vještina “Bunkai” Ilijaš Seada Mekića. Mekić je u ovom sportu od 1987. godine, učestvovao je na raznim takmičenjima, osvajao mnogobrojne medalje, a prošle godine stekao je zvanje majstor karatea crni pojas-5. dan i bio je jedini kandidat za ovaj nivo.
Što se tiče CBV”Bunkai” Ilijaš, formirano je 2008.godine kao karate klub, da bi se poslije preimenovali u Centar borilačkih vještina. Razlog tome jeste što ima više srodnih borilačkih sportova. Do sada su u Ilijaš donijeli preko 1000 do 1500 medalja.
Mekić ističe da se takmiče na svim turnirima na kojima su prijavljeni i registrovani po kalendaru Karate saveza BiH.
“Godišnje idemo na 15 takmičenja. Svi su turniri po BiH, putuje se mnogo, a turniri su pretežno vikendom. Ostane se cijeli dan, prvo se rade kate, a onda poslije borbe pa tako da smo dužni da budemo ujutru od osam pa navečer do osam sati. To je cijena te ljubavi prema tim borilačkim sportvima, a to je zalaganje, trud i vrijeme” kazao je.
Centar borilačkih vještina “Bunkai” osvojio je mnogo medalja na raznim takmičenjima, a Mekić je izdvojio ona najbitnija.
“To su turniri u BiH, ali i međunarodni turniri na kojima smo bili. Takmičenje “Valentino” koje se održava u Tuzli, također, KK”Baščaršija” organizuje turnire, a tu je i takmičenje “Perfect gloria” koje se održava u Sarajevu. To su turniri gdje bude preko 1000 takmičara. Imamo oko 15 takmičara koji se takmiče, te redovno osvajaju medalje” istakao je.
Takmičari CBV ”Bunkai” treniraju u privatnoj sali koja je dobro opremljenja. Mekić ističe da je podloga tatami, te da imaju dosta pomoćnih sprava.
“ Imamo odlične uslove za trening, i što je najbitnije imamo salu na raspolaganju 24 sata, nismo ograničeni nikakvim terminima” spomenuo je.
Borilačke vještine predstavljaju sistem vježbi temeljen na tradicionalnim načelima koji prije svega uključuju pripremu tijela i uma za borbu. Mogu se definirati i kao kontaktni sport u kojem se dva borca bore jedan protiv drugoga korištenjem tehnika i pravila s obzirom na vrstu borilačke vještine. Koriste se za održavanje tjelesne aktivnosti, mentalne sposobnosti, meditiranje, vježbu uma i duha tj. izgrađivanje same osobe.
Treniranje borilačkih vještina predstavlja i jedan oblik natjecanja protiv samog sebe. Osoba se izgrađuje i bori se protiv vlastite slabosti, lijenosti, straha, boli i drugo.
Borilačke vještine, osim održavanja fizičke i psihičke aktivnosti, uče životnim vrijednostima poput iskrenosti, ustrajnosti, hrabrosti, suosjećanja, poniznosti, poštovanja prema drugima, nježnosti i odgovornosti.