Enisa Mešetović: Naš je cilj da ostvarimo što veća budžetska sredstva kako bi mlade osobe imale kvalitetne prilike i život u našoj lokalnoj zajednici
Mlade osobe su ključne za pozitivne promjene jedne zajednice. Obrazovanje mladih osoba jedan je od najvažnijih elemenata za rast i razvoj. Angažman mladih na lokalnom i drugim nivoima obogaćuje procese, a tako se i sam status mladih kroz politike poboljšava. O mladima sa područja općine Ilijaš, te o ostvarivanju politika prema njima za Radio Ilijaš govorila je stručna saradnica za obrazovanje, pitanje mladih i NVO sektor Enisa Mešetović.
„Posebno mi je drago što pričamo o mladima i što je Radio Ilijaš uvijek prepoznavao potencijale mlađe populacije. Godina 2021. je bila dobra što se tiče ostvarivanja politika prema mladima općine Ilijaš. Inače, prema posljednjem popisu stanovništa Bosne i Hercegovine, općina Ilijaš ima oko 5 000 mladih, a prema Zakonu o mladima u tu kategoriju spadaju osobe 15 – 30 godina. Općina Ilijaš u polju politike prema mladima ostvaruje gotovo sve mehanizme koji su pobrojani u Zakonu o mladima. Prije svega to se odnosi na Strategiju prema mladima na osnovu koje mi djelujemo i radimo. Strategija je sastavljena od više oblasti, a ja ću pokušati objasniti šta smo sve uradili u ovoj godini. Prije svega, za mlade je najbitnije obrazovanje, tako da je Općina Ilijaš u 2021. godini dodijelila 321 Ugovor o stipendiranju nadarenih učenika i studenata, kao i za učenike i studente u stanjima socijalne potrebe, te pet sportskih stipendija. Za Dan općine Ilijaš smo dodijelili nagrade za učenike i studente koji su ostvarili najuspješnije rezultate tokom učenja i studiranja, kao i za učenike koji su bili učesnici raznih takmičenja. Ove godine je to bilo u malo drugačijem formatu zbog epidemiološke situacije. Tokom cijele godine dodjeljujemo sredstva za mobilnost mladih. Godine 2020. nismo mogli dodijeliti ta sredstva zbog pandemije, jer su granice većinom bile zatvorene, ali 2021. godine smo imali zahtjeva, a naši mladi su putovali u Tursku i zemlje regiona kako bi odlazili na seminare, edukacije i razna takmičenje“, kazala je Enisa Mešetović.
Što se tiče zapošljavanja mladih osoba, Općina Ilijaš svake godine raspisuje poziv za primanje volontera u jednistveni organ uprave. Na taj način mladi stiču svoje prvo radno iskustvo, te nakon toga imaju pravo da polažu državni ispit ili apliciraju na druga radna mjesta.
Općina Ilijaš svake godine određuje budžet za mlade kako bi im, između ostalog, pomogla u finansiranju projekta. Krajem 2020. godine Općina Ilijaš podržala je projekat SŠC „Nedžad Ibrišimović“ i omladinske organizacije “Carpe Diem”. Prostor za mlade je itekako bio potreban mladima za njihovu organizaciju, ali i proširivanje njihovih aktivnosti i projekata.
„Općina Ilijaš je podržala projekat u iznosu od 5 000 KM. Taj se prostor danas uveliko koristi i mladi su zadovoljni tim prostorom. Krajem 2020. godine omladinska organizacija „Carpe diem“ izabrala je i volontera godine, a taj projekat Općina Ilijaš također podržava. Bitno je napomenuti da Općina Ilijaš svake godine ima budžet za mlade, te putem Javnog poziva finansiramo projekte omladinskih udruženja, a koja moraju biti u skladu sa Strategijom. Ove godine su finansirani svi aplicirani projekti. Naravno, mi bismo voljeli da postoji još omladinskih organizacija koje bi mi u narednom periodu dodjeljivali veća sredstva za projekte mladih“, kazala je Enisa Mešetović.
Općina Ilijaš kontinuirano pruža pomoć mladim osobama kroz različita finansiranja i projekte. Svakako je bitno napomenuti da mladim osobama znači pomoć i u vidu savjetovanja i pružanja podrške u njihovim ostvarenjima.
„Kao službenica za mlade ja sam uvijek tu u vidu savjetovanja. U toku cijele godine bilo je pitanja od strane mladih kako da realizuju određene projekte, kako da apliciraju za stipendije, kako da ostvare prava iz fonda za mobilnost mladih. Podržali smo i Socijalni dan u okviru kojeg učenici iz srednje škole na jedan dan rade u organu uprave, te na taj način zarade svoje prve dnevnice. Zaista smo zadovoljni onim što pružamo mladima, a u razogovoru sa njima smatramo da su i oni zadovoljni. Trudimo se putem naše web stranice, kao i Radio Ilijaša i lokalnih portala da ih informišemo o svim prilikama koje im se nude kako na nivou Ilijaša, tako i na nivou kantona, ali i šire“ poručila je Enisa.
Kako smo svjesni sve češćih emigracija, pitali smo Enisu Mešetović o stanju na području općine Ilijaš.
„Mi nemamo tačne podatke o broju mladih koji su napustili Bosnu i Hercegovinu. Svakako da smo svjedoci da se to svakodnevno dešava, jer mladi odlaze i zbog studiranja, uz namjeru da se vrate, ali imamo sve veći broj mladih porodica koji odlaze kako bi ostvarili bolji život. Mi se trudimo da im omogućimo sve mehanizme kako bi imali ugodan život u našoj zajednici. U tom smislu, Općina Ilijaš je dobila nagradu za općinu naklonjenu mladima. Mi ne možemo uticati na nečiju volju i na ono što smatraju da je bolje za njihovu budućnost. Trudimo se kroz različite strategije pružimo sistemske mjere kako bi ostali ovdje i shvatili da mogu ostvariti prava i prilike za sebe. Nedavno smo potpisali ugovor sa Institutom za razvoj mladih KULT, koji će vršiti istraživanje problema i potreba mladih, a koje su neophodne za izradu nove Strategije za period 2023-2028“, kazala je Enisa.
Iako je pandemija zašla u sve sfere društva, nije se mnogo odrazila na realizovanje aktivnosti po pitanju mladih i politika prema njima.
„Kod nas i za vrijeme pandemije nije bilo nerealizovanih projekata u smislu oblasti mladih, jer smo mi zaista sve vrijeme radili. Nismo odstupali od planova i od onoga što je bilo zacrtano za 2021. godinu. Iako je bilo teško, zaprimili smo sve zahtjeve za stipendije i obradili ih. Potpisivanje ugovora i dodjela stipendija su bili u skladu sa epidemiološkim mjerama. Ono što je bilo teško realizovati su projekti iz budžeta za mlade, jer znamo da su veća okupljanja bila zabranjena, ali su u drugom vremenskom periodu ipak realizovani. Omladinska organizacija „Carpe diem“ realizuje deset projekata za mlade, a Vijeće učenika SŠC „Nedžad Ibrišimović“ dva projekta. Pandemija nije na taj način uticala, ali jeste na rad organizacija i škola“, kazala je Enisa.
O planovima i aktivnostima za iduću godinu Enisa je kazala da je primarni cilj skoro potpisan ugovor sa Institutom za razvoj mladih KULT, te da će fokus u 2022. godini biti upravo istraživanje potreba i problema mladih.
„Kao što sam rekla, mi smo potpisali ugovor sa Institutom za mlade KULT, i ta aktivnost će nam biti glavna u 2022. godini a sve u cilju da bismo na kraju te godine usvojili Strategiju prema mladima. Prvo će uslijediti istraživanje na terenu. Istraživanja će vršiti mladi iz Ilijaša postavljajući pitanja drugima, a sve u cilju izrade akcionog plana. Ja vjerujem da ćemo do kraja godine dobiti jedan kvalitetan dokument koji ćemo predstaviti javnosti. Pored toga, u fazi je proces stipendiranja i mislim da trebamo biti ponosni na mlade i njhove rezultate kako u srednjim školama, tako i na fakultetima. Nadam se da ćemo za Dan općine Ilijaš proslaviti ovaj uspjeh. Naravno, tu su uvijek aktivnosti koje dođu naknadno. Dosta aktivnosti zavisi i od epidemiološke situacije“, kazala je Enisa.
Za sami kraj, Enisa je poslala poruku svim mladim osobama sa područja općine Ilijaš, ali i iz cijele Bosne i Hercegovine.
„Mladima poručujem da budu što više aktivni, te da pored onog što ostvaruju u formalnom obrazovanju, budu aktivni i u svojoj zajednici. Da li će to biti humanitarni rad, omladinske organizacije, sportske ili kulturne aktivnosti, na njima je da odluče. Bitno je da grade sebe kroz aktivizam, odnosno da nahrane svoju dušu, ali i da doprinesu zajednici. To su sjajna iskustva koja donose mnoga prijateljstva i prilike, edukacije i druženja. Mi smo zapravo nosioci napretka u ovoj općini. Pozivam mlade ukoliko imaju neka pitanja, a smatraju da su bitna i da im možemo pomoći, da nam se obrate, a naročito meni kao službenici za mlade i da iskoriste prilike koje im mi kao organ uprave dajemo. Naš je cilj da ostvarimo što veća budžetska sredstva kako bi oni imali kvalitetne prilike i život u ovoj lokalnoj zajednici“, poručila je Enisa.