Članice Udruženja „Žene borci 92-95 Kantona Sarajevo“ u posjeti Općini Ilijaš
Načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić i predsjedavajuća Općinskog vijeća Ilijaš Alma Omerović upriličili su sastanak sa članicama Udruženja „Žene borci 92-95 Kantona Sarajevo“ Namirom Tanković, Amnom Katana i Hedinom Huseinagić.
Udruženje je registrovano u decembru 2020. godine i trenutno okuplja 90 članica pripadnica Armije Republike Bosne i Hercegovine koje su u odbrani domovine dale nesebičan doprinos.
Cilj sastanka bio je predstaviti Udruženje, projekte koji su realizovani u proteklih godinu dana, kao i planirane aktivnosti u narednom periodu u koje bi se mogle uključiti i žene borci koje žive na području općine Ilijaš kao i druga udruženja.
Načelnik i predsjedavajuća su pozdravili osnivanje Udruženja „Žene borci 92-95 Kantona Sarajevo“ te članicama poželjeli uspješan rad uz riječi podrške za sve planirane aktivnosti.
Namira Tanković je istakla da je pri realizaciji jednog od značajnijih projekata u koji je Udruženje aktivno uključeno kao partner Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine jeste i izložba dokumentacione građe i svečana Akademija koji se pripremaju u povodu obilježavanja ovogodišnjeg Dana Armije Republike Bosne i Hecegovine.
„Cilj nam je okupiti žene, prikupiti materijal iz ratnog perioda, dati im na važnosti, animirati ih i kroz zajedničke projekte pokazati im šta su to žene radile tokom rata. Žene su bile izuzetno hrabre, bile su zastupljene u svim segmetnima, na linijama, u sanitetima, u press službama. Gdje su se god borci morali povući na borbene linije, žene su ih mijenjale i bile su jako poštovane. Imale su značajnu podršku od svojih kolega. Međutim, poslije agresije, žene su se posvetile svojim porodicama i na neki način se povukle. Ovo je generacija žena koje žele da promijene tu nevidljivost. Želja nam je da ostane zabilježen doprinos žena u ratu i da ostavimo tu građu budućim generacijama. Posebno zbog naših djevojčica i dječaka, da znaju gdje su u ratu bile njihove hrabre majke, da budu ponosni i da istražuju materijal koji ostavimo“, kazala je Tanković.
Članice su istakle da su baze njihovog djelovanja općine u KS, zbog pristupa informacijama o ženama koje su dale nemjerljiv doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 92-95 godine.
„Imamo informaciju da je u 126. Ilijaškoj brigadi bilo mnogo žena. Trenutno nemamo tačnan broj, ali cilj nam je da organizujemo sastanak sa njima kako bismo ih uključile u Udruženje. Objavile smo informacije na koji način se mogu prijaviti i uključiti da radimo zajedno. Imamo dosta žena koje su ratni vojni invalidi, važno je unaprijediti status tih žena. Radit ćemo i na dopuni postojećih zakona koji će tretirati ženu. Jer, na nekim rukovodećim pozicijama gdje bi se trebalo odlučivati o ženama iz te populacije, nije do kraja razjašnjeno niti su dopunjeni ti zakoni. Nastojat ćemo da i to dopunimo ali nam je potrebna baza podataka. S obzirom da su žene bile dobrobvoljci, nastojat ćemo da im pomognemo u liječenju, socijalnom statusu i svemu onom što im je potrebno“, istakla je Tanković.
Članice su istakle da je poseban opći društveni interes Udruženja uključivanje u programe obilježavanja značajnih datuma iz odbrambeno-oslobodilačkog rata u period 1992-1995. godine na području općine Ilijaš.