Generalna skupština Ujedinjenih Nacija (UN) 2005. godine proglasila je 4. april Međunarodnim danom borbe protiv mina i neeksplodiranih ubojnih sredstva. Njima su u preko 80 zemalja svijeta zagađena polja, šume, putevi, staze, čime su stanovništvu uskraćene osnovne ljudske potrebe. Međunarodni dan borbe protiv mina, između ostalog, ima za cilj da podigne nivo svjesnosti o minama, ali i da obilježi napredak koji je do sada postignut u nastojanjima da ih se potpuno iskorijeni.
O minskoj situaciji u BiH i Ilijašu govorio je Jasmin Šuvalija, koordinator za deminiranje u Službi civilne zaštite Općine Ilijaš.
- U Bosni i Hercegovini je do danas pronađeno preko 136.000 minsko-eksplozivnih sredstava. Od posljedica minskih nesreća stradalo je 1.766 osoba (općina Ilijaš 7) od čega 617 smrtno (općina Ilijaš 2 djece). Od ovog broja 115 je deminera (53 smrtno).
- Opasnost je potvrđena u 118, općina u BiH. Pretpostavlja se da se još uvijek nalazi više od 180.000 minsko ekplozivnih sredstava.
- Trenutna veličina minski sumnjive površine u BiH iznosi 966 km2 ili 1,97% u odnosu na ukupnu površinu BiH (o toga općina Ilijaš ima 23 km2 , 7,3% od ukupne teritorije općine ili 2,3% minsko sumljive povšine BiH). Prema dosadašnjim analizama, BiH je jedna od minski najugroženijih zemalja u svijetu (dok je općina Ilijaš među najzagađenim općinama u BiH).
- Uzrok ovolikog broja minsko sumljive teritorije je linija ratni sukoba 92-95 je presjecala općinu ilijaš cijelom svojom dužinom počevši od ( Lješevo Staro selo i granicom općine, Salkanov Han, Popovići, Haluge, gdje se iznad starog vodozahvata spuštala u kanjon Misoče i produžavala na reon ravnog Nabožića – Nabožića prelazila preko naselja Taračin Do, Solakoviće i ponovo se penjala gredom Lipa, Brda, Jasen, Polom i vezala se za naselja Stomorine, Lađeviće, Buljetovina, Hadžići, Drinčići, Šehići, preko Kozlovca, Bijambara, Krivajevića, do naselja Gajine, gdje je ta linija iznosila preko 40 km.) Ogroman je ekonomski gubitak zbog nekorištenja minsko sumnjivih područja.
- Krajem prošle godine BiH je produžen rok za uklanjanje preostalih minsko eksplozivnih sredstava do 2027. godine u skladu sa postojećom Strategijom protivminskog djelovanja u BiH.
- Centar za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini (BHMAC), Oružane snage Bosne i Hecegovine (OS BiH) i Norveška narodna pomoć u Bosni i Hercegovini (NPA BiH) kao projektni partneri, realizovali su projekat pod nazivom: “Opšta procjena minski sumnjivih područja u Bosni i Hercegovini 2018- 2019 “koji je finansirala Evropska unija. Minsko sumljiva povšina u općini Ilijaš Opštom procjenom je podjeljena na 11 MSP (minsko sumljive povšine), koji se kreću od 1,94 km2.
- Općina Ilijaš je u saradni sa BHMAC uspjela pripremiti tri projekta odnosno MSP:
- MSP Kozlovac veličine 2,1km2 prošle godine je uzela da radi FUCZ sa svojim timovima za deminiranje (reon zaštićene zone Bijambare tačnije Kundakov grob i Tirića bara).
- MSP Srednje – Kožlje (reon planina Lipa, Brda,) površine 1,4 km2 i
- MSP Lađevići – Stomorine (reon pomenuti naselja) površine 2,4km2
- U ovoj sedmice trebamo zakazati sastanak sa Sarajevo šumama Upravom za šumarstvo Prestavnicima BHMAC Kompanije za deminiranje MDDC (centar za obuku pasa za otklanjanje mina u BiH) gdje trebamo definisati realizaciju sredstvima OKFŠ-a (općekorisna funkcija šuma) u iznosu od 500.000,00 KM za MSP Srednje-Kožlje. Vlada KS je prepoznala važnost ovakvih projekata i odobrila sredstva. Potrebno je provesti proceduru javnih nabavki i odabrati firmu koja bi realizovala pomenuti projekat, nadamo se da će do ralizacije doći u što kraćem roku jer vremenski uslovi umnogome diktiraju realizaciju projekta. Sumljiva povšina se nalazi na nadmorskoj visini od 800m i više tako da prve jesenske kiše na tom području prelaze u snijeg i otežavaju ili skroz prekidaju rad deminerskih timova na terenu. A pošto se radi o gustoj crnogoričnoj šumi sa nepreistupačnim terenom time je rad deminera opasniji i usporeniji.
- Jedan manji projekat za koji je finansiranje obezbjedila Ambasada SAD u saradni sa ITF jeste Kostrača I, a koji je zajedno sa Starim Selom u Lješevu najbliže naseljenom području bi se trebao realizirati ove godine.
- Sakupljanje NUS od strane FUCZ
- Uticaj poplava požara i erozije tla na NUS.
- Apel na svijest građana da ne uzimaju sebi za pravo da skidaju Znakove.
- Zahvalio bih se kolegama iz FUCZ alfa timu za prikuplanje NUS i pripadnicima BHMAC i svim građanima koji su svojom dojavom uspjeli da spase nečiji život.
- ITF (međunarodna fondacija za deminiranje i pomoć žrtvama u BiH)
Telefoni:
Policija 122 ili 7 PU Iljaš 033 401 000