SVIJETVIJESTI

Međunarodni dan planete Zemlje – Čuvajmo okoliš, zaštitimo prirodu

Širom svijeta danas se obilježava Dan planete Zemlje, čiji je cilj podići svijest ljudi prema okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pažnja na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

Ovaj dan prvi put je obilježen prije 52 godine mirnim pozivom na reformu okoliša, nakon masovnog izlijevanja nafte uz obalu Kalifornije.

Na ovaj dan 1970. godine, 10 posto američke populacije izašlo je na ulice, fakultetske kampuse i druga mjesta u stotinama gradova kako bi protestovali zbog lošeg stanja okoliša i zahtijevali novi put naprijed za našu planetu.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2009. godine 22. april proglasila međunarodnim Danom planete Zemlje.

Stručnjaci kažu da svijetu ponestaje vremena za rješavanje posljedica klimatske krize, ali da još ima vremena za promjenu.

Evo nekoliko prijedloga promjena koje možete donijeti u svom svakodnevnom životu. Možda nećete moći napraviti sve, ali i jedna pomaže:

Jedite “zelenije”

Stručnjaci se slažu da bi zamjena jednog mesnog obroka svake sedmice s vegetarijanskim “uštedjela” 3,6 kilograma ugljika po osobi. UN procjenjuje da se jedna trećina sve proizvedene hrane u svijetu nikada ne pojede, a 11% sadržaja frižidera prosječne porodice se baca. Planiranjem obroka možemo smanjti to nepotrebno bacanje. A, ako imate priliku, ne zaboravite kompostirati ostatke voća i povrća. Otpad od hrane – poput voća i povrća bačenog u smeće –svake godine čini 8% emisija ugljika.

Naučite kako najbolje zbrinuti otpad

Osim otpada od hrane, onečišćenje plastikom u okolišu stvara veliki problem. Svake godine, svijet proizvede oko 400 miliona tona plastičnog otpada. Samo 10% se reciklira. Vrijeme je da svi počnemo reciklirati!

Kupujte održivo

Ponovno korištenje ili prenamjena starijih materijala smanjuje potrebu za novim. Potražite proizvode u staklenim ambalažama koji se lako recikliraju, a ne u plastičnim, i zamijenite plastične vrećice za jednokratnu upotrebu za platnene koje možete koristiti više puta.

Razmislite o solarnoj ili vjetro-energiji

Ako to nije opcija u vašoj zajednici, razmislite o zamjeni tradicionalnih sijalica sa LED kako biste uštedjeli na potrošnji električne energije. Pomaže i jednostavno gašenje svjetla i drugih električnih uređaja kada se ne koriste.

Više hodajte ili vozite bicikl

U zavisnosti od toga gdje živite, automobil vam može biti prijeko potreban. Ali ako živite tamo gdje je javni prijevoz ili zajedničko korištenje automobila opcija, uzmite u obzir da tipično putničko vozilo svake godine ispušta 4,6 miliona metričkih tona ugljen dioksida. To je gotovo polovina svih emisija ugljika povezanih s prijevozom. Ako živite u blizini mjesta gdje radite, vožnja biciklom i hodanje su još bolji za okoliš, a i za vaše zdravlje!

Volontirajte u svojoj zajednici

Ima li vaš grad grupu koja vikendom sadi drveće ili organizuje čišćenje u blizini? Ako vaša zajednica to ne radi, organizujte ga sami!

Podesite svoj termostat

Postavljanje termostata na toplije (25 stepeni Celzijusa) ljeti i hladnije (20 stepeni Celzijusa) zimi možete uštedjeti na troškovima ali i energetskim resursima. To je dobro za planetu i dobro za vaš novčanik.

Izvor: Agencije

Povezane objave

Back to top button