Svjetski dan zagrljaja obilježava se svake godine 21. januara. Ideja ovog dana je potaknuti sve ljude da češće grle obitelj i prijatelje. Dan je to namijenjen iskazivanju ljubavi voljenima i uživanju svim blagodatima tog jednostavnog čina.
Zagrljaj je emocionalni naboj koji jača vaš imunološki sistem. Također ako se osjećate tužno, ljutito ili depresivno, zagrljaj će vas oraspoložiti i i vratiti vas u pozitivu. Postoji mnogo načina na koje možete utješiti i oraspoložiti sebe i svoje voljene, a jedan je od najjednostavnijih, ujedno najefikasnijih, dobar i čvrsti zagrljaj.
Zagrljaj je izraz ljubavi i sigurnosti zbog kojeg se druga osoba osjeća sigurno i ugodno. Zagrliti nekoga može potaknuti oslobađanje oksitocina u mozgu, neurotransmitera i može uistinu podići vaše raspoloženje. Zagrljaji su izraz ljubavi i brige. Na današnji dan ne trebate ništa reći, osjećaj će govoriti više od riječi.
Grljenje ima jako puno pozitivnih učinaka na zdravlje, pa tako smanjuje stres, osjećaj anksioznosti i bol, a kada nas netko zagrli, raste razina endorfina koji djeluju na mozak i smanjuju bol. Također se snižava krvni pritisak, pogotovo kod žena. Ovaj dan posebno vole djeca kojima zagrljaji pomažu da zaborave sve loše osjećaje i događaje.
Međunarodni dan zagrljaja je godišnji praznik ‘ozvaničen’ 1986. godine u Mičigenu, a obilježava se 21. januara. Pet do šest zagrljaja na dan učinit će Vam život dužim i ljepšim, smatraju psiholozi. Da grljenje ima u najmanju ruku ljekovita svojstva, potvrđuju i riječi psihologinje Virginije Satir kako je čovjeku potrebno četiri zagrljaja na dan da bi preživio, osam zagrljaja dnevno treba nam da bismo se održali, a dvanaest zagrljaja na dan da bismo napredovali. Svjetski poznati psiholog Jack Canfield u svojoj teoriji o grljenju navodi kako je grljenje zdravo, posve prirodno i praktički savršeno.