Ekstremne vrućine pogodile su stotine miliona ljudi tokom jula, a domino efekat se osjetio u društvu. Sve te ekstremno visoke temperature bilježe se za vrijeme trajanja Olimpijskih igara u Parizu zbog čega su aktivnosti i takmičenja na otvorenom još zahtjevnija.
Zabilježen je najtopliji dan na svijetu u posljednje vrijeme – još jedan nepoželjan pokazatelj u kojoj mjeri staklenički plinovi iz ljudskih aktivnosti mijenjaju našu klimu.
Tokom trajanja Olimpijskih igara u Parizu vidimo da se neki sportisti bore sa vrućinama kakve pogađaju Francusku u cijelosti. U nekim zemljama, poput Italije ili Španije, trenutno postoje neka upozorenja o ekstremnim vrućinama.
Globalne prosječne temperature za 13 uzastopnih mjeseci, od juna prošle godine, postavile su nove mjesečne rekorde. Podaci za juli – iz skupova podataka koje je priznala Svjetska meteorološka organizacija (WMO) – potvrdit će da li se ovaj izuzetan niz nastavlja još mjesec dana.
U mapi Euromagazina predstavljene su najviše temperature širom evropskog kontinenta koje su kroz historiju zabilježene.
Mnoga područja Mediterana i Balkana zahvatili su produženi toplotni talasi u julu, što je izazvalo žrtve i utjecalo na javno zdravlje. Studija brze atribucije koju su sproveli naučnici iz World Weather Attribution kaže da se mediteranski toplotni talas – Grčka, Italija, Španija, Portugal, Francuska i Maroko – ne bi dogodio bez klimatskih promjena izazvanih ljudskim faktorom.
Nekoliko zemalja uključujući Grčku, Mađarsku, Sloveniju, Hrvatsku i Bugarsku prijavilo je najtopliji juli u historiji. U posljednje četiri godine zabilježena su tri od četiri najtoplija mjeseca jula za Grčku u najmanje 80 godina.