BIHVIJESTI

Svjetski dan mentalnog zdravlja – Brojni oboljeli izloženi diskriminaciji

Širom svijeta danas se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji je Svjetska zdravstvena organizacija definisala kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici.

Mentalno zdravlje je daleko napredovalo od ranih devedesetih kada je Svjetska federacija za mentalno zdravlje (WFMH) službeno utvrdila taj dan.

Nedostatak ulaganja u mentalno zdravlje nesrazmjeran ukupnom zdravstvenom proračunu pridonosi nedostatku u liječenju mentalnog zdravlja. Mnogi ljudi s mentalnom bolešću ne dobijaju tretman na koji imaju pravo i koji zaslužuju i zajedno sa svojim porodicama i njegovateljima i dalje trpe stigmu i diskriminaciju. Jaz između “onih koji imaju” i “onih koji nemaju” sve je širi i postoji neprestana nezadovoljena potreba za brigom o osobama s mentalnim problemima.

Društvo Crvenog krsta/križa BiH obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja

U vrijeme kada su prirodne nesreće česte, te kada svjedočimo gubitku života usljed klizišta i poplava, volonteri i osoblje Crvenog krsta/križa BiH pored ostalih aktivnosti rade na promociji značaja i očuvanja mentalnog zdravlja ugroženog stanovništva, ističu iz ove organizacije.

Društvo Crvenog krsta/križa BiH kroz svoju strukturu radi brojne aktivnosti, kako bi pokazao stanovništvu ugroženih područja, pogođenih poplavama da nisu sami i da uvijek mogu da pozovu njihove psihologe, jer je broj za razgovor sa psihologom aktivan od prvog dana kada se desila prirodna nesreća.

Psiholozi su do sada razgovarali sa više od 30 osoba, onih koji su iz trenutno poplavljenih područja, kao i onima koji su u prethodnom periodu bili poplavljeni, te su im se vratila sjećanja.

Volonteri i timovi Društva Crvenog krsta/križa BiH na terenu, svakodnevno pružaju prvu psihosocijalnu podršku, dok su psiholozi direktno na terenu razgovarali sa lokalnim stanovništvom i ukazali na važnost mentalnog zdravlja.

Osim toga, u svrhu jačanja vlastitih kapaciteta, psihosocijalna podrška se planira sa volonterima i osobljem kako Društva Crvenog krsta/križa, tako i drugih agencija i organizacija koje rade na terenu.

Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja u Mostaru

Reproduktivni procesi kod žene imaju značajan utjecaj na njezino psihološko i mentalno funkcioniranje tijekom adolescencije, rane odrasle dobi ali i kasnije u životu mogu utjecati na nastanak raznih psihopatoloških stanja, istaknuto je na uličnoj akciji pod nazivom “Razbijmo tišinu: Pričajmo otvoreno o tijelu i umu” koju je na Španjolskom trgu u Mostaru, u okviru Tjedna psihologije u Hercegovini, organizirao Centar za psihološku podršku SENSUS, u povodu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja.

Centar je istim povodom organizirao i kvizove za prolaznike o osviještenosti ove teme, a dijeljeni su i simbolični pokloni.

Inače, svake godine povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, ističe se značajnost određene teme koja je usko povezana s mentalnim zdravljem, a ove godine pozornost je posvećena temi očuvanja menstrualnog zdravlja i povezanosti mentalnog zdravlja i menstruacije kod žene.

Psihologinja i geštalt psihoterapeutkinja Medina Kljako ističe kako je važno o toj temi javno govoriti i podizati svijest građana kako bi imali širu potporu zajednice.

“Bez fizičkoga zdravlja nema mentalnoga pa tako i bez održavanja menstrualnog zdravlja kojim preveniramo smetnje mentalnih tegoba s obzirom da je menstruacija složen proces u tijelu žene zbog hormonalnih fluktuacija kada može doći i do psihičkih poteškoća ili pogoršanja postojećih”, rekla je Kljako.

Manifestacija Tjedan psihologije u Hercegovini tradicionalno se održava u tjednu kada se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja, u organizaciji Podružnice psihologa Hercegovina (PPH), ogranka Društva psihologa u Federaciji Bosne i Hercegovine (DPFBIH).

Povezane objave

Back to top button