ILIJAŠVIJESTI

Carpe Diem Ilijaš: Rad sporijim tempom ove godine ali uvijek tu kad je najpotrebnije

Bliži nam se kraj 2024. godine, vrijeme za pojedinačno i kolektivno sumiranje rezultata kao i planiranje kako utrošiti narednih 365 dana.

Oni koji sigurno većinu svog vremena provode korisno su volonteri. Udruženje Omladinska organizacija “ISKORISTI DAN – CARPE DIEM” iza sebe ima deset godina uspješnog rada.

 

Prema riječima predsjednice Amile Demirović Carpe Diem je u 2024. godini, ipak, radio malo sporijim tempom.

„Jedna od najznačajnijih stvari odnosno promjena koja nam se desila u ovoj godini je ta da smo nakon deset godina dobili novu predsjednicu, tj. na mjesto Elme Glamoč došla sam ja. Istakla bih naše učešće zajedno sa drugim udruženjima i školama u prikupljanju humanitarne pomoći za područja pogođena poplavama u BiH. U tekućoj godini od sedam projekata uspjeli smo realizovati dva, plus dva koja slijede do kraja 2024. godine. Jedan od njih je projekat „Pokreni sebe volontiraj“ a koji se realizuje po izboru volontera godine. Što se tiče 2025. godine potrudićemo se prije svega da održimo tradiciju aktivnosti koje se ponavljaju iz godine u godinu, kao što je projekat „Povežimo se kroz igru 2k25“, projekat sjećanja na genocid u Srebrenici…a naravno i da uvedemo nešto novo“, izjavila je Demirović

 

Amila kaže da se mladi u sve većem broju odlučuju za volonterski rad, međutim, ipak nedovoljno po njenom mišljenju.

„Nadam se da će shvatiti koje su to dobrobiti i za njih same i za zajednicu kojoj doprinose te da će se još veći broj njih uključiti u volonterizam. Ja sam počela volontirati sa željom da pomognem starijim osobama u potrebi. Osjećaj da ste nekome vratili osmjeh na lice i da ste uradili nešto korisno za društvo u kojem živite je nešto što se riječima ne može opisati. U našem udruženju mogućnosti su širokog spektra, svako može pronaći neko polje na kome želi da doprinese, pa čak i da sam osmisli projekat i bude koordinator istog“, zaključila je Amila

 

Volontiranje je prepoznato i zakonima u Bosni i Hercegovini. Zakoni prepoznaju značaj volontiranja za jačanje humanosti, solidarnosti i društvene odgovornosti, te propisuje prava i obaveze volontera i organizatora volontiranja. Posebno se ističe potreba za zaštitom volontera, osiguravanjem uslova rada i priznavanjem njihovog doprinosa kroz potvrde o volontiranju, koje mogu biti korisne za dalje obrazovanje ili zapošljavanje.

 

Svjetski dan volontera obilježava se 5. decembra svake godine. Započeo je kao međunarodno obilježavanje koje je odredila Opća skupština Ujedinjenih naroda 1985. To je dan kada se odaje priznanje volonterima i promiče duh volonterstva na lokalnom, državnom i međunarodnom nivou.

Svijet se danas suočava s brojnim izazovima – klimatske promjene, sukobi i društvene nepravde. A upravo u takvim teškim trenucima, duh volonterstva blista jače nego ikada. U svakom kutku svijeta u slučaju bilo kakve krize obično se prvi odazovu volonteri. Uzdižu se u susret izazovima s hrabrošću, predanošću i nesebičnošću.

 

Volonterizam kao sredstvo održivog razvoja

Plan održivog razvoja do 2030. izričito prepoznaje volonterske skupine kao dionike za postizanje 17 ciljeva održivog razvoja. Volonterstvo je važan pokretač održivog razvoja.

Volonteri utjelovljuju najbolje od čovječanstva. Na ovaj važan dan crpimo inspiraciju iz njihovog primjera i odlučimo dati svoj dio u oblikovanju boljeg svijeta za sve.

 

António Guterres

 

Povezane objave

Back to top button