Usvajanje Nacrta Budžeta i skori Prijedlog Budžeta Općine Ilijaš za 2025. godinu koji će razmatrati Općinsko vijeće bili su povod za intervju sa načelnikom Općine Ilijaš Amarom Dovadžijom, a razgovarali smo o budućim ulaganjima, problemima u zdravstvu, javnom prijevozu, o razvoju privrede, vodosnabdijevanju, obrazovanju, zagađenju zraka, sportu, kulturi, mladima.
Prije nekoliko mjeseci ste preuzeli mandat načelnika, da li možete podijeliti sa građanima Vaše prve utiske i ocjenu situacije i stanja na području općine Ilijaš, kao i u samoj Općini Ilijaš?
–Ulazim u četvrti mjesec od preuzimanja funkcije načelnika Općine Ilijaš i kada je u pitanju sami organ uprave, većina uposlenika je jako vrijedna i čestita, ali trebalo je da se skine taj teret politike i sa Općine, da prodišemo, tako funkcionišemo i radimo, mi smo prvenstveno servis građana, trebamo pružimo što bolju i kvalitetniju uslugu i u tom pravcu idemo. Mene politika ne zanima sa ove pozicije, završena je 7. oktobra i vrata Općinskog načelnika otvorena su za sve građane. Što se tiče samog stanja na području Ilijaša, susreli smo se sa puno problema, a prvenstveno me dočekalo da su građani Ilijaša mogli ostati bez usluge zimskog održavanja puteva, javna nabavka koja je trebala biti raspisana 14. juna, raspisana je 30. juna, ne znam iz kojih razloga i niko se nije prijavio, a imali smo u nekoliko navrata snježne padavine, ali, na sreću, uspješno smo riješili taj problem. Uporedo smo pripremali Nacrt Budžeta, imali konstituirajući sjednicu, kao i dvije redovne sjednice. Uskoro ide i Prijedlog Budžeta i očekujemo da će ova godina biti vrlo uspješna.
Na snazi je privremeno finansiranje, Nacrt Budžeta Općine Ilijaš je usvojen, temelj je za Prijedlog Budžeta za ovu godinu čije se usvajanje uskoro očekuje, koji su prioriteti i kapitalni projekti?
–Općinsko vijeće Ilijaš je na moj prijedlog usvojilo Nacrt Budžeta u iznosi od 23 miliona i 407 hiljada KM. Imali smo jako iscrpnu javnu raspravu, gdje smo željeli da čujemo mišljenja i potrebe svih koji su tretirani, od građana, svih udruženja, mladih, vjerskih zajednica, privrednika, poljoprivrednika, obrtnika, ugostitelja. Uspjeli smo u tome i privodimo kraju sam Prijedlog Budžeta koji bi trebao biti oko gotovo 25 miliona KM i ponosni smo na Budžet, gledali smo da bude ostvariv i objektivan i nadamo se što uspješnijoj realizaciji. Projekti koji su započeti u 2024. godini i koji se nastavljaju su četiri sportske plohe; Podlugovi, Mrakovo, Gajevi i Bioča. Nastavlja se projekat uređenja potoka Gnionice, konačno rješavanje infrastrukture uređenjem puta, parkirališta i hortikulturnog uređenja naselja Banovac, nekoliko projekata u Podlugovima kao što je kanalizaciona mreža, izmjene regulacionih planova koji su preduslov za sav budući rad.
Nažalost, prošle smo godine nekoliko sedmica zbog suše imali problema sa vodosnabdijevanjem i redukcijama vode, imamo li mogućnost obezbjeđivanja novih izvorišta i resursa kako bi se obezbjedile nove količine vode za gradski vodovod kako ne bismo ponovo dolazili u takvu situaciju?
–Ono što je najvažnije u ovoj godini je vodosnabdijevanje, u Budžetu smo planirali da uradimo Elaborat, studiju izvodljivosti kako bismo vidjeli sa kojih izvorišta povećati kapacitet pitke vode kada je u pitanju urbani dio, a milon KM planiran je za nastavak ulaganja u cjevovod Vrutak od nekih osam kilometara kako bi i stanovnici Gajeva, Srednjeg, Dragorada, Crne Rijeke imali uredno vodosnabdijevanje tokom cijele godine, najavio je načelnik Dovadžija.
Planirano je i unapređenje elektrosnabdijevanja na području Ilijaša u saradnji sa Elektrodistribucijom Sarajevo, rekonstrukcija voda prema Dragoradima, planirana je elektrifikacija naselja Lipnik koje je jedino na području Ilijaša koje nema struje.
Da li građani Ilijaša mogu očekivati poboljšanje stanja u oblasti zdravstva, prijem nedostajućeg kadra, specijalista, početak rada porodičnih ambulanti koje ne rade?
-Iako zdravstvo nije u nadležnosti Općine Ilijaš, nego u nadležnosti Kantona, pokušavalo se ukazati na probleme s kojima se građani godinama susreću održavanjem i tematskih sjednica, zaključcima Općinskog vijeća kako bi se iznašle mogućnosti rješavanja problematike, poboljšanja usluga zdravstva za građane. Ono što smo planirali kroz Budžet je obezbjeđenje oko 200 hiljada KM za Dom zdravlja Ilijaš za nabavku ultrazvučnog aparata, opremanje dijela ambulante u Srednjem, te nekoliko projekata koji su potrebni našem Domu zdravlja i porodičnim ambulantama, to je ono što možemo uraditi, navodi Dovadžija.
Nešto s čim građani godinama imaju problem je i javni prijevoz,, koji su načini da se to napokon riješi, neke odluke koje poboljšavaju stanje su već donesene?
-Planiram sastanak sa predstavnicima mjesnih zajednica i službi kako bismo imali stvarnu sliku i stvarne potrebe građana a kako bismo uveli nove linije, imamo zaista udaljena mjesta, moramo građanima obezbjediti prijevoz do prve ambulante, do grada, uradit će se detaljna analiza i na osnovu nje uvoditi i nove linije javnog prijevoza, Planirali smo 50 hiljada KM za neekonomske linije. Sa predstavnicima Centrotransa dogovorili smo prijevoz tokom zimskog raspusta za naš gornji kraj i ove godine je uvedena ta linija i građani neće imati problem ni tokom ljetnog raspusta.
Ilijaš je posljednjih godina izuzetno ponosan na razvijenu privredu, na izvoznu orijentiranost i pogodno tlo za buduće investitore, imamo li nove programe i projekte i u toj oblasti? Ipak, naglašava se da su u Ilijašu najniže plate u KS, kako do poboljšanja materijalnog statusa građana s obzirom na to da je većina uposlenih u privatnom sektoru?
–Ono što je prethodni načelnik uradio je bio pun pogodak, a to je izgradnja i ulaganje u Industrijsku zonu Luka koja je donijela nove vrijednosti, privukli smo veliki broj privrednika što je unaprijedilo razvoj općine Ilijaš, ali taj prostor je već popunjen i mi tražimo nove mogućnosti. Jedna od opcija je u MZ Misoča, desni dio Kuta, imamo i vojnu imovinu i kasarnu u Misoči kao potencijal, to će biti dug proces, za koji se nadam da ćemo privesti kraju i otvoriti nove mogućnosti budućim investitorima. U planu je i ponuda 130-140 dunuma zemljišta preko puta rijeke Bosne kao opcija za stambeno-poslovnu zonu, gdje bismo promijenili sliku Ilijaša, a svakako i podigli standard Ilijaša i njegovih stanovnika. Mi ponekad nismo svjesni pogodnosti našeg geografskog položaja, kao i prirodnih bogatstava koje trebamo staviti u funkciju, kako bismo privukli mlade da žive ovdje, a i buduće privrednike.
Podrška poljoprivrednicima ostaje na istom nivou?
-Nastavit ćemo podršku poljoprivrednicima kroz podsticaje, nove kategorije koje uvodimo su plastenička proizvodnja i peradarstvo i nadamo se da će i poljoprivreda, s obzirom na naše prirodne resurse, nastaviti da bude jedna od važnih privrednih grana u Ilijašu.
Načelnik Dovadžija najavio je izradu studije o uzrocima zagađenja zraka u Ilijašu, kako bi se pronašli načini uklanjanja ovog dugogodišnjeg problema.
U Vašem programu u kampanji posebno ste bili fokusirani na oblast kulture i sporta? Kakvo je stanje u tim oblastima i koji su planovi za poboljšanje?
-Sportska infrastruktura je unaprijeđena, ali rezultati nisu pratili ta unapređenja, naš NK Ilijaš igra u zadnjoj ligi, tamo su na trećem mjestu, ni omladinske selekcije nisu se posebno istakle. U izgradnju Gradskog stadiona uloženo je više od pet miliona maraka, a sada je problem održivosti, skoro sam imao poziv da objekat u koje su uložena tolika sredstva prokišnjava. Isto tako, puno se uložilo u društvene domove koje niko ne koristi. Potrebno je riješiti te probleme, ali i ponuditi sadržaje i vratiti objekte u funkciju, ali sve to trebaju pratiti i rezultati, imamo dva premijerligaša, imamo klubove u prvoj ligi, karate, atletika, odbojka, košarka, svi imaju dobre rezultate i mogu napredovati dalje. U JU KSC i Radio Ilijašu ima puno problema, prije svega mora se kadrovski popuniti jer je evidentan nedostatak kadra, moraju se formirati programski sadržaji i nastaviti uređenje infrastrukture, kino sale, Sportske dvorane i Ustanova treba biti nosilac svih kulturno-sportskih aktivnosti na području Ilijaša.
Kako dodatno poboljšati položaj mladih u našoj općini, pružiti im nove mogućnosti kako bi se smanjio postotak onih koji žele otići iz države u potrazi za poslom i boljom perspektivom? Planovi za stipendiranja svih nivoa obrazovanja, podrška za start up, mobilnost mladih?
-Nastavili smo niz i praksu povećanja broja stipendista. Općina Ilijaš će stipendirati ove godine više 450 učenika i studenata, zaista smo ponosni na to. Planirali smo u Nacrtu Budžeta 50 000 KM za start-up biznis što će u Prijedlogu biti vjerovatno i više, kao i 100 hiljada KM za otplatu kamatnih stopa, što će se vjerovatno realizirati u saradnji sa Razvojnom bankom FBiH, to je jedna lijepa novina koja će puno značiti onima koji počinju biznis. Nedavno smo radili jednu anketu da bismo saznali potrebe mladih i bilo je zaista zanimljivih prijedloga koje ćemo nastojati implementirati.
Intervju sa načelnikom Općine Ilijaš Amarom Dovadžijom poslušajte danas u 17:00 sati i u programu Radija Ilijaš.