Ministarstvo za odgoj i obrazovanje o sigurnosti u školama Kantona Sarajevo: Optimizacija radnih mjesta u cilju povećanja sigurnosti škola
S početkom drugog polugodišta, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo donijelo je instrukciju školama da pristupe optimizaciji radnih mjesta tehničkog osoblja, kako bi se smanjili sigurnosni rizici i osigurala adekvatna podrška učenicima i radnicima.
Ova mjera dolazi kao odgovor na sve učestalije sigurnosne izazove u školama širom Bosne i Hercegovine i regiona. Cilj je osigurati ravnomjernu raspodjelu ljudskih i tehničkih resursa, te unaprijediti prevenciju rizika u obrazovnim ustanovama.
Prema analizi koju je resorno Ministarstvo izradilo u saradnji sa Institutom za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS, u osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo postoje različite kategorije tehničkog osoblja: dnevni čuvari, radnici za servisno-tehničku i sigurnosnu podršku, domari, te noćni čuvari. Uz to, mnoge škole već koriste dodatne resurse, uključujući video nadzor, protivprovalne i protivpožarne sisteme, te ugovore sa zaštitarskim agencijama.
Ipak, analiza je pokazala da se u jednom broju škola treba napraviti bolji raspored kadrova i resursa. Na primjer, neke škole istovremeno angažuju dva radnika na poslovima servisno-tehničke podrške, a nemaju ni jednog dnevnog čuvara. Također, određene škole istovremeno imaju višestruke ugovore s vanjskim agencijama i video nadzor, iako Pedagoški standardi predviđaju angažman agencija kao alternativu zapošljavanju tehničkog osoblja.
Trenutno, u 107 škola u Kantonu Sarajevo zaposleno je ukupno 365 radnika na poslovima tehničke podrške i sigurnosti. Za osiguranje objekata i nadzor na godišnjem nivou izdvoji se približno 300.000 KM, dok dodatnih 400.000 KM ide na dežurstva nastavnika.
Ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović naglasila je važnost optimalne raspodjele resursa u školama.
„Analiza je pokazala da imamo značajne resurse u Kantonu Sarajevo. Cilj ove mjere je da svaka škola ima dovoljno resursa i ljudskih kapaciteta za obavljanje poslova sigurnosti u obje smjene. Posebno ističemo da poslovi portirske i sigurnosne kontrole nisu obaveza radnika na održavanju higijene niti učenika kroz dežurstva na ulazima. To je praksa koja mora biti ukinuta. Sigurnosne rizike možemo smanjiti kroz pravilno usmjeravanje resursa“, izjavila je ministrica Hota-Muminović.
Ministarstvo je pozvalo direktore škola da prilagode ugovore o radu tehničkog osoblja u skladu s važećim zakonima i potrebama škola. Smjernice za poboljšanje sigurnosti, donesene nakon tragičnih događaja u regionu, već su integrisane u pravne akte i svakodnevne aktivnosti škola.
Uz to, Ministarstvo nastavlja ulagati u preventivne programe, stručna usavršavanja i saradnju s profesionalcima iz različitih sektora. Sve ove mjere imaju za cilj sigurno okruženje za svakog učenika i radnika u školskim zajednicama Kantona Sarajevo.