
Povodom Međunarodnog dana spomenika 2025, na lokalitetu nekropole stećaka u Kopošićima u općini Ilijaš, održana je javna i participativna manifestacija u organizaciji projektnog tima STECCI, kojim rukovodi Univerzitet u Sarajevu, u partnerstvu sa ICOMOS-om Bosne i Hercegovine – Međunarodnim savjetom za spomenike i spomeničke cjeline, te Fondacijom starobosanski grad Dubrovnik.
Događaju su prisustvovali predstavnici stručnih udruženja, projektnih partnera, lokalnih institucija, brojnih organizacija i udruženja, kao i zainteresovani građani. Među njima je bio načelnik Općine Ilijaš Amar Dovadžija.
Skupu su se obratili:
– Perica Mijatović (Fondacija starobosanski grad Dubrovnik)
– načelnik Općine Ilijaš, Amar Dovadžija
– doc. dr. Maja Pličanić (ICOMOS BiH)
– prof. dr. Nusret Drešković, prof. dr. Saida Ibragić, doc. dr. Amina Sivac i prof. dr. Edin Bujak i (UNSA tim – projekat STECCI)
– Adis Šehić (BH pošta)
– Zaharije Pašalić (Klika / platforma nekropola.ba)
U svom obraćanju, načelnik Dovadžija naglasio je da Općina Ilijaš raspolaže izuzetno vrijednim prirodnogeografskim i kulturno-historijskim resursima koji još uvijek nisu u dovoljnoj mjeri prepoznati, te da aktivnosti poput ove, kao i planirani projekti u budućnosti, otvaraju mogućnosti za pozitivne promjene i strateški razvoj lokalne zajednice.
Tokom događaja predstavljen je projekat STECCI (Stone Monument Ensembles and the Climate Change Impact, finansiran od strane Evropske unije kroz program Horizon Europe), njegovi ciljevi i dosadašnja dostignuća, s posebnim fokusom na očuvanje i interpretaciju kulturnog naslijeđa kroz uspostavljanje kulturne rute Kopošići – starobosanski grad Dubrovnik. Riječ je o trasi koja povezuje srednjovjekovnu nekropolu sa stećcima sa ostacima utvrđenog grada iz srednjovjekovnog perioda – oba lokaliteta imaju status nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Predstavljeni su i planovi za proširenje rute kroz uključivanje dodatnih nekropola sa stećcima iz različitih regija obuhvaćenih projektom, s ciljem formiranja šire kulturne rute, koja bi – ukoliko se za to stvore stručni, istraživački i tehnički uslovi – mogla biti kandidovana za uključivanje u program Kulturnih ruta Vijeća Evrope.
U okviru programa upriličene su i tri tematske izložbe:
– Biodiverzitet lokaliteta nacionalnih spomenika – Dubrovnik, autorice mr. Enide Mališević
– Krajobrazni i ambijentalni elementi šire prostorne cjeline Kopošići–Dubrovnik, autor Anto Baškarad
– Prezentacija 3D printanih stećaka i promotivnog suvenira – replike stećka kneza Batića, u saradnji s prof. dr. Edinom Bujakom i Pericom Mijatovićem, koji je načelniku općine Ilijaš uručio primjerak ovog suvenira.
Poseban doprinos događaju dao je i generalni direktor BH Pošte, gospodin Adis Šehić, koji je najavio da će motivi starobosanskog grada Dubrovnika i endemskog karanfila s lokaliteta Kopošići krasiti jedno od narednih izdanja poštanske markice, čime se dodatno afirmiše simbolička i pejzažna vrijednost lokaliteta.
Na kraju programa, učesnicima je podijeljen anonimni upitnik s ciljem prikupljanja prijedloga, zapažanja i ideja koje će doprinijeti daljoj izgradnji i valorizaciji kulturne rute, u skladu s principima održivosti i participativnog pristupa u upravljanju kulturno-historijskim naslijeđem.
Saopćenje