
Tužna kolona koja prevozi tabute s posmrtnim ostacima žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine na području Srebrenice zaustavila se i ovog 9. jula u Ilijašu.
Porodice žrtava i građani, učenjem Fatihe, uz salavate sa Gradske džamije, postavljanjem cvijeća na kamion s tabutima, odali su počast za sedam nedužnih žrtava koje će 11. jula u Potočarima naći svoj konačni smiraj.
Načelnik Općine Ilijaš Amar Dovadžija istaknuo je da su u Ilijašu svoj dom pronašli ljudi iz 52 općine nakon što su ih agresori protjerali iz rodnih gradova, a među njima i mnoge majke Srebrenice, stoga je i dužnost da Ilijaš na poseban način odaje počast i suosjeća sa žrtvama genocida u Srebrenici i njihovim porodicama koje nakon 30 godina možda ukopavaju samo jednu kost svojih najmilijih kako bi našli smiraj. Ilijaš, grad čiji su stanovnici i sami mnogo propatili i od maja do jula obilježava tužne godišnjice zločina, posebno osjeća i dijeli tugu i bol i danas prilikom ispraćaja ove tužne kolone.
Najmlađe žrtve koje će biti ukopane su 19-godišnjaci Senajid Avdić i Hariz Mujić, a najstarija je Fata Bektić koja je u trenutku smrti imala 67 godina.
Ove godine u Potočarima će biti ukopani: Senajid (Husein) Avdić (1976), Hariz (Ramiz) Mujić (1976), Fata (Huso) Bektić (1928), Hasib (Adem) Omerović (1961), Sejdalija (Alija) Alić (1961), Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahim) Mujčić (1964).
Kolona će se dalje zaustavljati ispred Predsjedništva BiH, ispred džamije u Srebrenici, a potom je planiran doček tabuta i dolazak u Potočare gdje će biti iznijeti iz kamiona u fabriku akumulatora.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.
Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.
Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga.