BIHVIJESTI

Komemoracija žrtvama genocida u Srebrenici

U Memorijalnom centru u Potočarima održava se komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici. Nakon komemoracije uslijedit će dženaza i ukop sedam žrtava genocida u Srebrenici, najtežeg zločina počinjenog u Evropi od Drugog svjetskog rata, u kojem su snage Vojske Republike Srpske u nekoliko dana ubile 8.372 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti. U programima BHRT možete pratiti specijalni program.

U Memorijalni centar Potočari pristižu građani iz cijelog svijeta kako bi na dostojanstven način odali počast nevino ubijenim žrtvama genocida. Članice Udruženja pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” u Memorijalnom centru Potočari podijelile su bijele marame majkama, sestrama i gošćama, koji su došli da odaju poštu ili klanjaju dženazu žrtvama genocida u Srebrenici.

Danas će biti ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava ubijenih u julu 1995. godine.

U Potočarima će biti ukopani Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976. godine; Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976. godine; Fata (Huso) Bektić, rođena 1928. godine; Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961. godine; Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961. godine; Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964. godine; Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964. godine.

Pronađeni su u proteklim godinama u različitim masovnim i sekundarnim grobnicama na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo. Većina pronađenih tijela su nekompletna, što znači da će porodice, zbog okolnosti i okolinskog stanja posmrtnih ostataka, moći položiti u zemlju i po jednu ili dvije kosti svojih najmilijih.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je Odluku kojom se 11. juli 2025. godine, Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine donio presudu prema kojoj je Vojska Republike Srpske u julu 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, počinila genocid.

Pred različitim sudovima, do sada je za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora, uključujući i bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića i ratnog komandanta Vojske RS Ratka Mladića.

U maju 2024. godine, Generalna skupština UN-a je usvojila rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Rezolucijom se, između ostalog, osuđuju negiranje genocida i veličanje osuđenih za ratne zločine.

Povezane objave

Back to top button