Manifestacija
„Poštovane majke, sestre, draga braćo,današnjim dolaskom na 10. manifestaciju, mi potvrđujemo da smo se opredijelili za sjećanje, koje u našoj islamskoj tradiciji , označava život, kao što svakog 11. u svakom mjesecu, okupljamo se u džamiji u Podlugovima, i također pokazujemo da smo protiv zaborava. Zaborav u našoj islamskoj tradiciji, simbolizuje smrt. Ovih dana će se u mnogim našim džematima, širom naše domovine, podsjećati na 20 godina genocida u Srebrenici. No, jedan od tih bosanskohercegovačkih džemata zasigurno je poseban – potočarski džemat. Tu u Potočarima, ukopano je 6 241 naš brat, svaki 14. od njih je bio dijete. U subotu će im biti pridruženo 136 nove naše braće. I ovih dana kada sve to posmatramo i spremamo se za dženazu, nekako kao da nam naši šehidi sa svojim safovima, na potočarskoj musali, kao da i nama govore, da u namazu ravnamo svoje safove. Kao da nam poručuju da trebamo svakodnevno biti zbijenih safova, kao da nam poručuju ovih dana, ma gdje se mi okretali, na istok ili zapad, a evo i današnji dan je to potvrdio, da nema pomoći, nema snage, osim u nama samim. Jedna od naših poruka, neka bude da smo zajedno, da smo džemat, i tada smo najjači. To nam naši šehidi poručuju, da ćemo samo tako imati mi sigurnost, a oni mir u svojim mezarima,“ kazao je Asmir ef. Salihović.
Sa ciljem oživljavanja sjećanja kod ljudi, ne samo koji su sa područja Srebrenice, nego generalno kod svih Bošnjaka i Bošnjakinja, kako bi na taj način pokazali da ne zaboravljamo, efendija Salihović je podsjetio da je u džamiji u Podlugovima održano 103 redovne tribine, svakog 11. dana u mjesecu, na podne namazu. One su već prerasle u prepoznatljivu sliku džemata i kazao da nikad na tom programu , nije ispod 150 žena, što govori da postoji jedna svijest.
U općini Ilijaš intenzivno se ovih dana obilježava 20. godišnjica genocida u Srebrenici, kao i u većini bosanskohercegovačkih gradova, ali i širom svijeta. Općinski našelnik Akif Fazlić iskazao je zadovoljstvo u vezi same organizacije ove manifestacije i ukazao na važnost obilježavanja godišnjice sjećanja na Srebrenicu, posebno zbog toga što na području ove naše općine živi dosta stanovnika koje je u prethodnom periodu živjelo u Srebrenici:
„Imamo taj dug odgovornosti. Vječno se moramo boriti i ako Bog da izborit. I dokazat istinu, a istina je jedna, da se tamo genocid desio. I ove današnje odluke vezane za neusvajanje rezolucije, ipak bude nadu, jer je 10 članica Vijeća sigurnosti UN-a glasalo za rezoluciju o Srebrenici. Veto je stavljeno od onih koji su praktično izvršili taj genocid, ili podržavali genocid. Nadamo se da ćemo se u budućnosti izboriti. Nama je bitna istina, i samo tako možemo gradit pomirenje, suživot i bolju buducnost.“ poručio je načelnik Akif Fazlić.
„Samo oni koji su na svojim plećima i u svojim dušama osjetili sve teškoće, zlostavljanja, ubijanja i genocid, mogu najbolje osjetiti i osjećaju 11. Juli“ kazao je glavni imam medžlisa IZ Sarajevo Ferid ef. Dautović na početku svog obraćanja prisutnima:
„Jedanaesti juli je uvijek teško breme koje nas opterećuje i emocije koje nam stalno bude te teške rane i uspomene na to šta se desilo. Ali draga braćo i sestre, to se ne može zaboravit i kad bi htjeli. Do sada su nas ubijali i nismo se mogli sjećati onog što se dešavalo. Nismo se mogli sjećati žrtava koje su ubijene. Sada, ipak bilježimo, pamtimo i stalno se prisjećamo toga. Teško se prisjećati teških trenutaka, ali to je naprosto prirodan put i obaveza naša, nas koji smo preživjeli sve to, nas koji smo ostali da svjedočimo. Allah dž.š. nas je ostavio da svjedočimo svo to, sva ta zla koja su prošla, nadamo se. I mi smo šehidi kao što su ovi koje ispraćamo i ovog 11. jula. I mi smo šehidi i svjedoci. Šehid je svjedok svojom krvlju, svojim životom, onim najboljim i onim najdražim što mu je Allah dž.š. dao,a to je vjeru Islam. I nas su ubijali samo zbog tog našeg svjedočenja. Svetili su se i ubijali samo zato što su u Allaha dž.š. silnog i mudrog vjerovali i što su naša imena bila kakva jesu. Molim Allaha dž.š. da ublaži bol rana koje još uvijek krvave, da našim šehidima podari Džennet, da oni budu naša stalna opomena, da ne smijemo zaboraviti, da moramo pamtiti,“ kazao je dr. Ferid ef. Dautović.
Iako je dom u MZ-i Ljubnici bio ispunjen do zadnjeg mjesta, nadamo se da će tradicija obilježavanje ove manifestacije prerasti u mnogo veći kulturni i vjerski skup.
„Ovakvi skupovi moraju masovnije biti posjećeni . Ne smijemo dozvoliti da stradanja kako domaćeg stanovništva, tako i stanovnika Istočne Bosne koji su doselili u ovu općinu , zaboravi. Porodicama koji ispraćavaju svoje najmilije želimo sabur, i poručio bih mladim generacijama, da uče iz historije, da nikad ne zaborave stradanja Bošnjaka , da im Srebrenica bude opomena“, kazao je Dževad Alispahić, član organizacionog odbora ove manifestacije.
Vjerski dio programa izveli su svi ilijaški imami kao i posebni gost predavač glavni imam medžlisa IZ Sarajevo dr . Ferid ef. Dautović . Učenja ilahija i kasida, izveo je hor džemata Podlugovi. Nakon kultuno-vjerskog programa i akšam namaza, upriličen je iftar za sve postače i prisutne džematlije.