Čitanjem optužnica i iznošenjem uvodnih riječi Državnog tužilaštva i Odbrana počelo je suđenje dvanaestorici bivših pripadnika Teritorijalne odbrane (TO) i aktivnog i rezervnog sastava policije Republike BiH optuženih za zločine počinjne u Čemernom (općina Ilijaš).
Državno tužilaštvo optužilo je Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića da su krajem maja i u prvoj polovini juna 1992. godine, zajedno s drugim njima poznatim licima, svjesno i voljno učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u Čemernom.
U to vrijeme, prema optužnici, Hadžić je bio komandant Prvog odreda “Sretno” TO-a Breza, kojem su bili potčinjeni pripadnici Prve i Druge čete TO-a Kakanj. Turudić je, prema optužnici, obavljao funkciju komandira Druge čete TO-a Kakanj, dok su Smolo, Senad, Benjamin i Haris Sikira bili pripadnici drugog voda te čete.
Tužilaštvo BiH tereti Duraka kao aktivnog policajca i rukovodioca pripadnika aktivnog i rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti (SJB) Ilijaš, čiji je pripadnik bio i Spahić. Mirsad Bešlija je optužen kao komandir čete TO-a Korita, koja je pripadala TO-u Ilijaš, a čiji su pripadnici bili i Nusret i Mirzet Bešlija.
Optužnica ih tereti da su 10. juna 1992. izvršili napad na Čemerno, pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima, paljenjem pokretne i nepokretne imovine, što je za rezultat imalo smrt 30 osoba srpske nacionalnosti.
Zajedno sa njima optužen je i Nehru Ganić u svojstvu komandanta Opštinskog štaba TO Breza, koji se tereti da iako je znao ili mogao znati da njegovi podređeni spremaju izvršenje napada na Čemerno nije spriječio učinjenje ovog krivičnog djela, odnosno nije kaznio izvršioce istog.
Iznoseći uvodnu riječ tužilac Vladimir Simović je najavio moguću izmjenu optužnice, govoreći da u optužnici se ne pominju haubice Vojske Republike Srpske (VRS) postavljene na lokalitetu Čemerno.
Odbrane su bile saglasne da cilj akcije na Čemerno nije bio napad na civilno stanovništvo nego neutralizacija haubica koje su djelovale na prostor Ilijaša i Breze.
Branilac Nusreta Bešlije Dražen Zubak uputio je prijedlog Sudskom vijeću za obavljanje uviđaja na licu mjesta, kako bi se stekla prava slika o konfiguraciji terena, što su podržale i ostale Odbrane.
Sudsko vijeće je usvojilo ovaj prijedlog i zakazalo nastavak suđenja izlaskom na uviđaj 6. septembra.
Udruženje demobilisanih branilaca odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992.-1995. Općine Ilijaš organiziralo je besplatan autobuski prijevoz za sve građane koji su željeli dati podršku optuženim.
Muhidin Nuhanović, predsjednik Udruženja demobilisanih boraca Općine Ilijaš:
„Malo sam razočaran zbog odziva naših sugrađana. Ali to pripisujem bajramskim blagdanima. Pred Sudom BiH nalazi se oko dvadeset ilijašana koji su došli da daju podršku našim saborcima koji su osumnjičeni za navodne ratne zločine u predmetu „Čemerno“. Jednostavno se radi na tome da se izjednači navodna krivica u proteklom ratu. Na općini Ilijaš bila su ogromna stradanja u Bioči, Lješevu, Kadarićima, Misoči a Čemerno je bio legalan vojni cilj gdje se nalazio artiljerijski položaj koji je zadavao glavobolje ne samo Ilijašu, nego i svim susjednim opštinama. Sada se pokušava suditi za taj vojni cilj kao da je počinjen ratni zločin. Svi mi koji smo bili saborci možemo biti u istoj situaciji u kojoj su naši osumnjičeni. Ovo je jedan od načina da se borimo za istinu, da smo se borili za državu BiH. Na ovakvim suđenjima mora biti masovna podrška našim saborcima“.
Detektor.ba/ Radio Ilijaš