SPORTSVIJET

Argentina prvak svijeta u nogometu

Fudbalska reprezentacija Argentine novi je prvak svijeta nakon što je danas u finalu Svjetskog prvenstva u Kataru u vrlo dramatičnoj utakmici i nakon boljeg izvođenja penala slavila protiv selekcije Francuske.

I Francuska i Argentina večeras su na stadionu Lusail, u istoimenom katarskom gradu, bile u pohodu na svoju ukupno treću titulu prvaka svijeta, no to je pošlo za rukom Argentincima, predvođenim sjajnim Lionelom Messijem, koji je tako osvojio i jedini pehar koji mu je nedostajao u karijeri. Argentinci su do naslova prvaka došli nakon pauze od 36 godina, prethodno su bili prvaci 1978. i 1986.

Prilika za Argentince već u trećoj minuti susreta, De Paul je pokušao uposliti Alvareza, ali je bila nedozvoljena pozicija. Potom je Alexis MacAllister snažno šutirao sa velike udaljenosti, no siguran je na golu Francuske bio Hugo Lloris. Veliki pritisak Argentine, igra se praktično na polovini Francuske. Ponovo odlična akcija Argentinaca u 17. minuti susreta, lopta se namjestila pred Angelom Di Mariom koji šutira visoko iznad gola.

Pritisak Argentine urodio je plodom. Sudija je pokazao na bijelu tačku nakon kontakta Ousmanea Dembelea nad Di Mariom u kaznenom prostoru. Messi je stao iza lopte i u 23. minuti pogodio za vodstvo „gaučosa“ 1:0.

Šok za već prilično uzdrmane Francuze stigao je u 36. minuti susreta, kada su Argentinci iz kontranapada došli do drugog pogotka. Sjajna akcija krenula je od Messija, MacAllister je potom primio loptu, dodao je do Di Marie a ovaj pogodio za 2:0.