BIHSPORT

BiH remizirala sa Austrijom i plasirala se u evropsku fudbalsku elitu!

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je sinoć  na stadionu Ernst Happel u Beču neriješeno 0:0 sa Austrijom i obezbijedila prvo mjesto u grupi 3 Lige B UEFA Lige nacija. Ovim bodom izabranici Roberta Prosinečkog osigurali su nastup u Ligi A u narednoj sezoni ovog takmičenja, kao i playoff najboljih selekcija Lige B za plasman na EURO 2020.

Deset bodova u Ligi nacija i devet uzastopnih utakmica bez poraza bilans je selektora Roberta Prosinečkog na klupi BiH. Nova generacija “Zmajeva” predvođena fudbalskim superzvijezdama Edinom Džekom i Miralemom Pjanićem vratila je povjerenje navijača u bh. nacionalni tim, što je krunisano povratkom među najbolje reprezentacije Starog kontinenta.

Prvu priliku u večerašnjem bečkom dvoboju imala je BiH u 6. minuti kada je Miralem Pjanić izveo korner, a Toni Šunjić glavom loptu poslao preko gola.

U narednih 20 minuta nije bilo izglednijih prilika, a onda je Edin Višća pokušao iskosa sa desne strane austrijskog kaznenog prostora, ali je loptu nakon njegovog šuta golman Heinz Lindner izbacio u korner.

Odlično je šutirao i Edin Džeko u 33. minuti sa ivice šesnaesterca, ali lopta odlazi pored gola.

Višća je u 45. minuti još jednom pokušao sa desne strane nakon odličnog dodavanja Džeke, a lopta je otišla pored suprotne stative.

Austrija je opasno zaprijetila u 51. minuti, ali Martin Hinteregger i Marko Arnautović nisu bili precizni.

Džeko je u 58. minuti primio loptu pored dva austrijska igrača i sa desetak metara šutirao iznad prečke.

Haris Duljević je u 64. minuti sjajno šutirao sa lijeve strane, a Linder krajnjim naporom izbacuje loptu u korner. Nakon udarca iz ugla pokušao je i Ervin Zukanović iz povoljne pozicije, no nije bio precizan.

U finišu susreta Amer Gojak ulazi u igru umjesto Miralema Pjanića i upisuje prvi nastup za bh. reprezentaciju.

U samoj završnici utakmice dobru priliku nije iskoristio Marko Arnautović i ostalo je 0:0 za početak velikog slavlja “Zmajeva” na terenu i 20.000 BH Fanaticosa na tribinama bečkog “Ernst Happela”.

Reprezentacija BiH je nakon četiri utakmice na čelu Grupe 3 B Lige nacija sa 10 bodova. Austrija je na drugom mjestu sa 4 boda i utakmicom manje od bh. tima. Posljednjeplasirana je Sjeverna Irska bez bodova. Takmičenje u Grupi 3 zaključit će Sjeverna Irska i Austrija međusobnim duelom za tri dana u Belfastu.

Bosna i Hercegovina se pridružila Rusiji i Ukrajini koje su ranije izborile promociju u prvu diviziju evropskog fudbala, dok će selekcije Velsa i Danske u direktnom okršaju u petak odlučiti o četvrtom putniku u A Ligu nacija.