
Centar za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini (BHMAC) podsjeća da sumnjiva opasna površina na mine u našoj zemlji trenutno iznosi 822,87 km/2 ili 1,60 posto u odnosu na ukupnu površinu zemlje.
Treba pronaći još 170.000 mina
Lokacije kontaminirane minama/NUS-om direktno utiču na sigurnost oko 540.000 građana ili oko 15 posto od ukupnog broja stanovnika BiH.
Najzagađenija su područja Maglaja, Velike Kladuše, Orašja, Posavine, Tuzlanske i Dobojske regije, Broda, Šamca i Lopara, saopćeno je iz BHMAC-a.
Od početka protivminskog djelovanja u BiH 1996. godine oslobođena je površina od 3377 km2.
– Statistike pokazuju da se najveći broj nesreća događa u proljeće i jesen, te još jednom skrećemo pažnju da je najvažnije da ne rizikujete svoje živote i ne ulazite u nepoznata područja – upozoravaju iz BHMAC-a.
Prema procjenama, oko 170.000 mina i drugih eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata još uvijek čeka da bude pronađeno, a svaka uklonjena mina je najmanje jedan spašen život.
Pokrenuta moblina aplikacija
Ovogodišnji centralni događaj obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv mina, koji će biti održan u petak 4. aprila ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu, biće prvenstveno informativnog karaktera i uključivat će podjelu promotivnog materijala, izložbu minsko eksplozivnih sredstava, te pokaznu vježbu i simulaciju rada u minskom polju.
Cilj ovog događaja je da se stanovništvo i svi prisutni upoznaju s izgledom minsko eksplozivnih naprava, te da usvoje ispravan način reagovanja u opasnim situacijama.
Centar za uklanjanje mina u BiH je prije pet godina pokrenuo mobilnu aplikacija u cilju upozorenja na prisustvo mina, koja je dostupna putem Apple Store i Google play.
Iz BHMAC-a navode da aplikacija o minsko sumnjivim područjima u BiH doprinosi većoj sigurnosti svih osoba koja se kreću u blizini minsko sumnjivih područja.
Istovremeno podsjećaju da je od prošle godine u toku i kampanja pod nazivom “Da li ste svjesni”, koju realizira Centar za uklanjanje mina u BiH u saradnji s nevladinom organizacijom MAG, s ciljem da se putem društvenih mreža distribuiraju poruke i materijali koji upozoravaju na minsku opasnost i na taj način spriječe minske nesreće.
Izvor: Fena