BIH

Obilježena 80. godišnjica Igmanskog marša, jedne od najznačajnijih operacija narodnooslobodilačke borbe

Godišnjica “Igmanskog marša”, jedne od najznačajnijih operacija tokom narodnooslobodilačke borbe u Drugom svjetskom ratu,  obilježena je danas prigodnim programom.

Obilježavanje 80. godišnjice Igmanskog marša  organizovao je Savez udruženja antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata Kantona Sarajevo u skladu s epidemiološkim mjerama zaštite,uz  ograničen broj učesnika iz Bosne i Hercegovine i inostranstva. 

Kolona učesnika bila je razuđenija ove godine, a krenula je  u 10 sati sa lokacije Brezovača gdje je položeno cvijeće na partizansko i šehidsko spomen-obilježje, odajući počast žrtvama fašizma i borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine. U 10.30 sati  formirana je kolona i počeo marš  prema Velikom Polju na Igmanu.

Centralna svečanost i program upriličeni su u 12:30 kod Spomenika Prve proleterske brigade na Velikom Polju na planini Igman te položeno cvijeće.

Igmanski marš

Igmanski marš izveden je u noći između 27. i 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i na hladnoći od minus 38 stepeni, a 800 pripadnika Prve proleterske brigade pješačilo je 17 sati.

Uoči marša Prva proleterska brigada našla se na Romaniji opkoljena jakim njemačkim snagama. Štab Brigade donio je odluku o izvršenju rizičnog, ali jedino mogućeg pokreta. Sudionici marša prošli su pokraj Sarajeva i preko Igmana izvršili pokret ka Foči, tadašnjoj slobodnoj teritoriji.

Na marš je krenula kolona od 800 boraca i to 25. januara. Za dva dana su došli u Sarajevsko polje. Najteži dio je bio početak uspona na Igman. Prelaz preko Igmana je izveden noću između 27. i 28. januara, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći. Taj marš postaje legenda, a četrdeset teško promrzlih boraca prebačeno je na liječenje u Foču, gdje su podnijeli nadljudske bolove amputiranja promrzlih dijelova tijela bez narkoze.

Igmanski marš je jedna od najpoznatijih i najslavnijih epizoda iz perioda Narodno-oslobodilačke borbe i jedinstvena operacija te vrste u svijetu.

Izvor: BHRT

Povezane objave

Back to top button