BIHILIJAŠSVIJETVIJESTI

Delegacija Kraljevine Jordan u posjeti Općini Ilijaš

 Općinu Ilijaš jučer je posjetila delegacija Svjetska banka iz ureda Kraljevine Jordana, predstavnici Gradske uprave Grada Amana i predstavnici Grupacije Svjetske banke iz Sarajeva. 

Povod posjete je bila razmjena iskustva s Općinom Ilijaš u kojoj se već godinu dana realizuje projekat poboljšanja poslovnog okruženja na lokalnom nivou u BiH (LIFE), koji implementira Grupacija Svjetske banke u saradnji s Britanskom ambasadom u BiH, a u cilju povećanja konkurentnosti i privlačenja većeg broja investitora u Općini Ilijaš. 

Na samom početku sastanka Općinski načelnik Akif Fazlić prisutne je upoznao s geo-političkim položajem Općine Ilijaš, demografskom strukturom stanovništva i privrednim potencijalima. Načelnik je istakao da je Općina Ilijaš, Općina sa izvoznom orjentacijom u kojoj prednjače metalna i drvno-prerađivačka proizvodnja. Također na području Općine Ilijaš registrovano je oko 800 poljoprivrednih gazdinstava i općina je koja ima poljoprivredni potencijal.

Aktivnosti Općine Ilijaš su vezane za poduzetništvo i privlačenje investicija, a jedan od projekata koje Općina Ilijaš implementira je LIFE projekat sa Svjetskom bankom gdje se nastoji poboljšati poduzetnički ambijent, skratiti i pojeftiniti procedure. Ovim Projektom općina je pozicionirana da u ime investitora pribavlja sve potrebne dozvole i saglasnosti i time je napravljena proaktivna administracija, ali nailazi se na problem administracije na višim nivoima vlasti.

Predstavnici Grupacije Svjetske banke predložili su Općinu Ilijaš u cilju razmjene iskustava, smatrajući da je Općina Ilijaš jedna od općina s najboljim postignutim rezultatima u sklopu projekta LIFE. Općina Ilijaš je općina u kojoj je prepoznata spremnost ljudi da podijele i razmjene svoja iskustva kao i da primjene druga pozitivna iskustva. U Kraljevini Jordan implementira se sličan projekat koji se sastoji od par komponenti, a tiču se pojednastovljenja zakonske regulative u izdavanju dozvola za privrednike, jačanja transparentnosti lokalne administricije u cilju povećanja ekonomskih efekata kroz investicije. To su gotov podudarne komponete s projektom LIFE.

Predstavnica Svjetske banke grada Amana na sastanku je naglasila je da Svjetska banka u Jordanu pomaže vlastima Jordana sa nekoliko reformskih projekata, a sve u cilju podizanja konkurentnosti i privlačenju  investicija. Fokus je na poboljšanju poslovnog ambijenta i pojednostavljenju  procedura.

Zamjenik Gradonačelnika za planiranje Grada Amana zahvalio se Općinskom načelniku na prijemu, te znajući da se ovdje desio užas rata i destrukcija prvi utisak je veoma pozitivan.  Ono što je privuklo pažnju gostima Kraljevine Jordan jeste orjentisanost prema razvoju i napretku.

Direktor Direkcije za zanastvo Grada Amana također se zahvalio na prijemu i istakao da je zakonska regulativa BiH slična sa regulativom Gradske uprave Amana. Samo izdavanje dozvole za obavljanje obrta ili zanatstva u Gradu Amanu ima veze sa 20 zakona i različitih regulativa na nivou grada. “Mi danas ozbiljno razmatramo sa našim kolegama iz Svjetske banke kako da pojednostavimo tj. prevaziđemo tu situaciju. Što se tiče novog izdavanja zanatskih djelatnosti neke stvari smo uspjeli regulisati. Uspostavljen je sistem E-Vlade koja  pomaže da sve obuhvatimo elektronski što znatno olakšava procedure”, istakao je direktor Direkcije za zanatstvo.

Na sastanku je bilo riječi o komparaciji funkcionisanja administrativnog aparata u Kraljevini Jordan i Gradu Amanu sa Općinom Ilijaš i Kantonom Sarajevo.

Grad Aman se dijeli na 22 područja, a područje predstavlja jednu malu gradsku upravu koja servisira korisnike u svim segmentima.

Predstavnici Grada Amana su u Službi za privredu i finansije, Odsjeku za lokalni razvoj i Službi za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Općine Ilijaš pogledali način izdavanja pojedinih dozvola i procedura za investitore te nastojat će prenijeti modele pozitivne prakse iz Općine Ilijaš u Grad Aman.

izvor: ilijas.ba

 

 

Povezane objave

Back to top button