BIHVIJESTI

Dobrovoljačka: ključni momenti odbrane Sarajeva

U nekadašnjoj Dobrovoljačkoj, sadašnjoj ulici Hamdije Kreševljakovića u Sarajevu, danas se odaje počast stradalim braniocima Sarajeva. Kod mosta Drvenija, kao i svakog 3. maja, veterani proteklog rata i odbrane Sarajeva okupljeni oko Udruženja Zelene beretke odaće počast polaganjem cvijeća.

Drugi i treći maj 1992. godine predstavljaju najvažnije datume u odbrani Sarajeva i BiH u ratu 1992. – 1995.

Mnogi tvrde da naša zemlja danas ne bi ni postojala da su snage JNA uspjele ostvariti plan čija je realizacija krenula drugog maja.

Naime, velika agonija i stradanja građana Sarajeva počeli su mjesec ranije i trajali 1.425 dana, što je jedna od najdužih opsada u historiji ratovanja i najduža opsada jednog glavnog grada ikada.

Sve je počelo dan ranije.Razlog zbog kojeg se drugi maj 1992. godine smatra ključnim u odbrani zemlje isključivo se temelji na tome što je spriječeno zauzimanje zgrade Predsjedništva BiH.Toga dana specijalne jedinice tadašnje jugoslavenske vojske pokušale su zauzeti zgradu Predsjedništva BiH.Drugog i trećeg maja je ubijen veći broj građana Sarajeva, između ostalih, i sedam policajaca PS Stari Grad.Tako su od jutarnjih sati intenzivirani napadi na ključne ustanove, a granatirani su Pošta, Elektroprivreda, RTV dom, kao i repetitori koji su se nalazili na Humu.

Jovan Divjak, penzionisani general Armije BiH, smatra kako je JNA tada imala jasnu namjeru da preuzme zgradu Predsjedništvo BiH. Time bi i zvanično bio izvršen državni udar, a legalno izabrana vlast svrgnuta.U poslijepodnevnim satima zarobljen je predsjednik Alija Izetbegović sa delegacijom koja se vraćala sa mirovnih pregovora iz Lisabona.Sproveden je u kasarnu Lukavica, te zadržan do razmjene koja se desila 3. maja u Dobrovoljačkoj ulici.

izvor: BHRT

Povezane objave

Back to top button