VIJESTI

Knjiga sedmice: Elif Şafak “Djevojčica koja nije voljela svoje ime”

U mirnom naselju u Istanbulu živi jedna pametna i radoznala djevojčica. Voli čitati knjige, slušati muziku, gledati filmove, slikati, igrati se loptom, preskakati konopac te praviti čokoladne kolačiće… I silno maštati.

To su stvari koje voli… Ali postoji nešto što nikako, ama baš nikako ne voli: svoje ime!!! Ni jedno drugo ime na svijetu ne čini joj se toliko groznim kao njeno vlastito, zbog kojeg je školski drugovi redovno ismijavaju i zadirkuju. Njeno ime je ni manje ni više nego: Pelargonija. Jednoga dana u školskoj biblioteci među policama pronalazi mali neobičan globus.

O autoru

Elif Şafak je višestruko nagrađivana spisateljica i najčitanija književna autorica u Turskoj. Aktivna je kao politička komentatorica i predavačica.

Piše na turskom i engleskom jeziku, a do sada je objavila petnaest knjiga, uključujući deset romana među kojima se ističu bestseleri Istanbulsko kopile Četrdeset pravila ljubavi. Knjige su joj prevedene na četrdeset i sedam jezika.

Şafak je TED govornica, članica Vijeća za izradu globalnog programa za razvoj kreativne industrije Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu i jedna od osnivačica Evropskog vijeća za međunarodne odnose, ECFR. Francuska vlada joj je 2010. dodijelila Orden viteza za umjetnost i književnost.

Piše za vodeće svjetske dnevne novine i časopise, uključujući Financial TimesGuardian,New York TimesWall Street JournalDer Spiegel La Repubblicu.

Predavala je na brojnim univerzitetima u Turskoj, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama. Diplomirala je međunarodne odnose, magistrirala rodne i ženske studije, a doktorirala političke nauke. Poznata je kao aktivistkinja za prava žena, manjina i pripadnika LGBT populacije.

Njene su knjige nominovane za nagradu Orange, MAN Asian nagradu, Baileys nagradu i IMPAC Dublin nagradu, a ušle su u uži izbor za dodjelu Nagrade za najbolji roman na stranom jeziku i RSL Ondaatje nagrade.

Bila je članica žirija za dodjelu Nezavisne nagrade za najbolji roman na stranom jeziku (2013), Nagrade za najbolju kratku priču Sunday Timesa (2014, 2015), desete po redu nagrade Žene budućnosti (2015), FT/Oppenheimer Fond nagrade za nove autorske glasove (2015, 2016), Baileys ženske nagrade za književnu fikciju (2016) i Man Booker međunarodne književne nagrade (2017). Şafak živi u Londonu.

Povezane objave

Back to top button