Međunarodni dan čaja proslavlja se širom svijeta na današnji dan, 15. decembra, još od 2005. godine i ima za cilj da skrene pažnju javnosti na nepovoljan položaj radnika koji rade na plantažama čaja.
Sama pomisao na ispijanje čaja i uživanje u ovoj mirisnoj tečnosti ispunjava nas srećom. Čaj je užitak koji ljudi svakodnevno konzumiraju širom svijeta. Topli ili hladni napitak raznovrsnog okusa, uz koji se opuštamo i koji nam oporavlja duh i telo.
U svijetu postoji mnogo vrsta čajeva, ali svi potiču od samo jedne biljke – čajevac (camellia siensis). Kakve boje i ukusa će biti čaj, zavisi samo od toga na koji način je ova biljka obrađena.
Tradicija ispijanja čaja potiče iz Kine i duga je preko 5000 godina. Nekada je bila privilegija, a danas je ispijanje čaja postalo trend i kultura življenja. Najveći obožavaoci čaja na svijetu, pored Kineza su svakako i Englezi, koji imaju određene vremenske periode u toku dana koje odvajaju za uživanje u ovom napitku. Sjetimo se samo iz filmova i knjiga da je engleska aristokratija imala običaj ispijanja čaja u pet sati popodne. To je bilo i uobičajeno vreme za posjete.
Vrećice čaja
Izmišljene su početkom 19. stoljeća u SAD-u. U početku su se koristile za čuvanje čajeva koji su dolazili iz Indije, a s vremenom su se toliko proširile da se danas 96% svih čajeva konzumira iz vrećica.
Med, limun, mlijeko
Najčešći su dodaci koji se dodaju čaju. Englezi preferiraju mlijeko, a u našim krajevima popularniji su šećer, med i limun.
Indija prije svih
Iako je Kina domovina čaja, zemlja u kojoj je uzgajanje čaja danas najrazvijenija industrija je Indija. Ondje je to druga industrijska grana, odmah nakon turizma.
Istok vs. Zapad
Istočni narodi ispijaju čaj gotovo 5000 godina, a zapadnjaci u njemu uživaju tek nekih 400 godina.
Tri milijarde šoljica
Toliko se svakog dana popije šoljica čaja u svijetu.