![](https://radioilijas.ba/wp-content/uploads/2025/02/l-bf4377099e17386d712174e80e160a0e-1676110690.jpg)
Međunarodni dan djece oboljele od raka (International Childhood Cancer Day – ICCD) je globalna kolaborativna kampanja za podizanje svijesti o raku u dječjoj dobi i promociju većeg uvažavanja i dubljeg razumijevanja izazova s kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od raka i njihove porodice. ICCD ističe potrebu za pravednijim pristupom u liječenju i skrbi za svu djecu oboljelu od raka u svijetu.
Svake godine u svijetu više od 400.000 djece i adolescenata mlađih od 20 godina oboli od raka. U većini zemalja s visokim dohotkom procenat preživljavanja je 80%, dok je u zemljama s niskim i srednjim dohotkom manji od 30%. Razlozi niže stope preživljavanja u zemljama s niskim i srednjim dohotkom uključuju kašnjenje u postavljanju dijagnoze, nemogućnost dobivanja precizne dijagnoze, nedostupnost terapije, odustajanje od liječenja, smrt zbog nuspojava liječenja usljed toksičnosti i recidiva koji su mogli biti spriječeni.
Samo 29% zemalja s niskim i srednjim dohotkom navode da su lijekovi za liječenje raka općenito dostupni stanovništvu u tim zemljama, u usporedbi s 96% zemalja s visokim dohotkom. Poboljšanje pristupa liječenju djece oboljele od raka može značajno poboljšati stopu preživljavanja, bez obzira na ekonomski status zemlje.
Cilj Svjetske zdravstvene inicijative za borbu protiv raka kod djece (WHO Global Childhood Cancer Initiative) je eliminirati svu bol i patnju djece koja se bore s rakom i postići najmanje 60% preživljenja djece oboljele od raka diljem svijeta do 2030. godine, što predstavlja približno udvostručenje trenutne stope izlječenja, čime će se spasiti dodatnih milion dječjih života tokom sljedećeg desetljeća.
Međunarodni dan djece oboljele od raka (ICCD) ima za cilj:
- Podizanje svijesti – povećava razumijevanje kako rak utiče na djecu i njihove porodice te educira širu javnost o tome kako se može pomoći, bilo kroz donacije, volontarizam ili informiranje o važnosti prevencije.
- Poticanje solidarnosti – daje glas podrške oboljelima i njihovim porodicama, pružajući ohrabrenje onima koji prolaze kroz teško razdoblje, kao i jačanje zajedništva među različitim organizacijama koje se bave liječenjem i brigom o djeci oboljeloj od raka.
- Poboljšanje pristupa liječenju – ukazuje na potrebu za boljim pristupom terapijama za djecu oboljelu od raka jer su specifični tretmani za djecu još uvijek manjkavi u mnogim dijelovima svijeta.
- Poticanje istraživanja – obilježavanje ovog dana potiče istraživanje raka u dječjoj dobi, što može dovesti do novih, učinkovitijih tretmana i bolje kvalitete života za oboljelu djecu.
- Zagovaranje prava djece – potiče društvo na priznavanje i zaštitu prava djece oboljele od raka, uključujući pravo na adekvatnu medicinsku zaštitu, zdravstvenu njegu, psihološku podršku i socijalnu pomoć.
Obilježavanje ovog dana pruža priliku za globalno širenje zajednice koja se bori za bolje uvjete života djece oboljele od raka i podupire njihovu emocionalnu i fizičku dobrobit te dobrobit njihovih porodica.
Simbol Međunarodnog dana djece oboljele od raka je zlatna vrpca. Zlatna boja simbolizira hrabrost i borbu djece oboljele od raka. Predstavlja i zajedništvo, podršku, svijest o ovoj bolesti i potrebu za usmjeravanje veće pažnje na djecu koja se bore s rakom.
Podaci o raku kod djece i adolescenata – FBiH
Prema podacima o pet vodećih uzroka smrti stanovništva iz Zdravstveno statističkog godišnjaka Federacije Bosne i Hercegovine za 2023. godinu, maligne neoplazme (C00-C97) su u dobnoj skupini 5-9 godina drugi, a u dobnoj skupini 15-19 godina treći vodeći uzrok smrti ovih dobnih skupina u Federaciji BiH.
Osobitosti raka kod djece
Za razliku od raka kod odraslih, kod djece većina vrsta raka nema poznat uzrok. Iako su mnoga istraživanja pokušala utvrditi uzroke raka u djetinjstvu, vrlo mali broj vrsta raka kod djece je povezan s faktorima okoliša ili načinom života.
Neke hronične infekcije poput HIV-a, Epstein-Barr virusa i malarije, predstavljaju faktore rizika za razvoj raka kod djece. Ovi faktori rizika su posebno značajni za zemlje s niskim i srednjim dohotkom. Neke druge infekcije mogu povećati rizik za razvoj raka u odrasloj dobi, stoga je važno u dječijoj dobi provoditi preventivne mjere kao npr. cijepljenje (protiv hepatitisa B, kako bi se spriječio rak jetre i protiv humanog papiloma virusa, kako bi se spriječio rak grlića materice) te provoditi mjere ranog otkrivanja i liječenja hroničnih infekcija koje mogu dovesti do raka.
Podaci pokazuju da približno 10% sve djece oboljele od raka ima predispoziciju zbog genetskih faktora. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se identificirali faktori koji su povezani s razvojem raka kod djece.
Najčešće vrste raka kod djece i adolescenata
![](https://www.zzjzfbih.ba/wp-content/uploads/2025/02/image-1.png)
- Leukemija: To je rak krvi koji se javlja kada dolazi do nekontroliranog rasta stanica raka u koštanoj srži, mjestu proizvodnje krvnih stanica. Leukemija je najčešći oblik raka u djece.
- Meduloblastom: Drugi je najčešći oblik raka u djece. Ovi tumori obično zahvaćaju niže dijelove mozga, poput malog mozga. Simptomi uključuju dvostruki vid, epileptične napade, glavobolje i vrtoglavicu.
- Neuroblastom: Rak koji potječe iz nezrelih nervnih stanica i može nastati u različitim dijelovima tijela, obično u nadbubrežnim žlijezdama. Najčešće pogađa djecu mlađu od 5 godina. Simptomi uključuju bolove u trbuhu, probleme s pražnjenjem crijeva, vrućicu i gubitak težine.
- Wilmsov tumor (nefroblastom): To je najčešći rak bubrega u djece, koji obično pogađa djecu u dobi od 3 do 4 godine. Simptomi uključuju oticanje trbuha, bolove, krv u mokraći, povišen krvni tlak i vrućicu.
- Limfom: Rak limfnog sistema, koji uključuje limfne čvorove, slezenu i druga imunološka tkiva. Simptomi uključuju bezbolne natečene limfne čvorove, umor, respiratorne probleme, vrućicu, noćno znojenje i gubitak težine.
- Rabdomiosarkom: Rijetka vrsta raka koja nastaje u skeletnom mišićnom tkivu. Obično pogađa djecu mlađu od 10 godina. Može se pojaviti bilo gdje u tijelu uključujući glavu, vrat, mokraćne i reproduktivne organe, ekstremitete ili trbuh. Simptomi ovise o lokaciji tumora.
- Retinoblastom: Neuobičajen rak oka koji počinje u mrežnici (retini). Najčešće pogađa djecu mlađu od 4 godine. Simptomi uključuju bijele ili crvene zjenice, lijenost oka, bolove u očima i poteškoće s vidom, a rak se može javiti na jednom ili oba oka.
- Rak kostiju: Dva najčešća tipa raka kostiju kod djece su osteosarkom i Ewingov sarkom. Osteosarkom se obično javlja u dugim kostima, a najčešći je tokom adolescencije. Ewingov sarkom može nastati u bilo kojoj kosti, no najčešće zahvaća zdjelicu, bedrenu kost ili grudni koš. Simptomi uključuju bolove u kostima, oteklinu i prijelome.
Dijagnoza i liječenje
Ako se rak otkrije u ranoj fazi, veća je vjerovatnoća da će reagovati na terapiju, što će rezultirati većim stopama preživljavanja, manjom patnjom i manje intenzivnim liječenjem. Rano otkrivanje raka i pravovremeno pružena skrb mogu značajno poboljšati kvalitet života djece oboljele od raka. Tačna dijagnoza ključna je za izradu plana liječenja jer svaki tip raka zahtijeva specifičan režim liječenja koji može uključivati hirurške zahvate, radioterapiju i hemoterapiju.
Skrining (probir) nije općenito preporučena mjera prevencije za rak kod djece, no u nekim slučajevima može se razmotriti za viskorizične grupe. Na primjer, određene vrste raka oka kod djece mogu biti uzrokovane nasljednim mutacijama pa ako se ta mutacija ili bolest otkrije u porodici djeteta s retinoblastomom, može se provesti genetsko savjetovanje i redovni pregledi očiju braće i sestara od najranije dobi. Iako genetski uzroci raka kod djece mogu biti relevantni za mali broj oboljele djece, trenutno ne postoje visokokvalitetni dokazi koji bi podržali populacijske programe skrininga za njegovo rano otkrivanje.
Palijativna njega
Palijativna njega fokusira se na ublažavanje simptoma raka i na poboljšanje kvalitete života pacijenata i njihovih porodica. Iako izlječenje nije uvijek moguće za svu djecu oboljelu od raka, olakšanje patnje može biti osigurano za svako dijete. Pedijatrijska palijativna skrb smatra se osnovnim dijelom sveobuhvatne njege, koja počinje odmah nakon dijagnoze i nastavlja se kroz cijeli proces liječenja i skrbi.
Programi palijativne skrbi mogu se provoditi kroz skrb u zajednici ili kod kuće, pružajući olakšanje boli i psihosocijalnu podršku pacijentima i njihovim porodicama. Osiguranje pristupa odgovarajućim lijekovima protiv boli, posebno za liječenje umjerene do jake boli koja pogađa više od 80% pacijenata u terminalnoj fazi raka, ključni je element palijativne skrbi.
![](https://www.zzjzfbih.ba/wp-content/uploads/2025/02/image-2.png)
Izvor: https://www.zzjzfbih.ba/medjunarodni-dan-djece-oboljele-od-raka-2025/