MAGAZINSVIJETVIJESTI

Međunarodni dan međusobnog pomaganja

Danas, 26. oktobra, obilježavamo Međunarodni dan međusobnog pomaganja, podsjećajući se na vrijednost razumijevanja i podrške jedni drugima.

Iako se živi u izazovnim vremenima i često smo prisiljeni držati distancu, potreba za međusobnom podrškom i solidarnošću postaje važnija nego ikad. Pomoć ne mora biti samo materijalna – može se manifestirati kroz suosjećanje, pažnju i jednostavno slušanje onih oko nas.

Topla riječ ili iskreno razumijevanje može imati iznimnu vrijednost i biti podrška u teškim trenucima. Potičemo vas da danas, i svaki dan, njegujete empatiju i podršku prema onima oko sebe, jer sutra upravo takav čin može imati jednako značajnu ulogu za vas.

Naučno je dokazano da pružanje pomoći i podrške drugima pozitivno utiče kako na fizičko tako i mentalno zdravlje osoba koje pružaju pomoć. Izvor ovih pozitivnih unutrašnjih procesa može biti socijalne prirode jer se kroz pomaganje, naročito u organizovanim grupama, šire i oplemenjuju lični kontakti, smanjuje se osjećaj usamljenosti te se dobija zahvalnost osoba kojoj je pružena pomoć i učinjeno dobro djelo.

Pomaganje uključuje i fizičku aktivaciju cijelog organizma što dovodi i do boljeg raspoloženja i do unaprijeđenja tjelesnog zdravlja.

U procesu pomaganja dolazi i do različitih neuro-hemijskih procesa u organizmu koji se ogledaju vidu stvaranja različitih hormona koji su zaduženi za razvijanje osjećaja sreće, zadovoljstva i ispunjenosti: dopamina, serotonina i oksitocina, a koji takođe smanjuju negativne efekte stresa. Na ovaj način nam sopstveno tijelo govori da pružanje pomoći i podrške drugima doživljava kao nagradu.

Pomaganjem se njeguje empatija i potiče altruizam (nesebično pomaganje) koji može biti „zarazan“ jer posmatranje drugih kako pomažu motiviše i ostale osobe da se uključe

Nikada nije bilo više ljudi oko nas koji očekuju i trebaju pomoć. Zato – pomozimo svima kojima je pomoć potrebna. Naše malo – nekome je zaista puno, a nerijetko i sve.

Povezane objave

Back to top button