Obrazovanje je temelj svakog društva i ključ za napredak pojedinaca i zajednica, no nažalost, u mnogim dijelovima svijeta obrazovni sistemi su izloženi napadima, naročito u područjima zahvaćenima sukobima i nasiljem.
Ujedinjeni narodi, svjesni ovih izazova, proglasili su 9. septembar Međunarodnim danom odbrane obrazovanja od napada (International Day to Protect Education from Attack), kako bi se podigla globalna svijest o potrebi zaštite obrazovnih institucija, učenika, učitelja i prava na obrazovanje u vrijeme oružanih sukoba, piše zip.com.hr
Prema podacima Globalne koalicije za zaštitu obrazovanja od napada (GCPEA), hiljade škola, univerziteta i drugih obrazovnih ustanova širom svijeta su napadnute svake godine. Napadi uključuju bombardiranja, paljenje škola, otmice učenika i nastavnika, regrutiranje djece u vojne snage te korištenje škola u vojne svrhe. Takvi napadi imaju dalekosežne posljedice, jer djeca ostaju bez pristupa obrazovanju, što im otežava izlazak iz siromaštva i onemogućava im da doprinesu razvoju svojih zajednica.
Zemlje pogođene ratnim sukobima, poput Sirije, Afganistana, Jemena i Nigerije, primjeri su kako obrazovni sistemi mogu biti devastirani ratnim djelovanjima. Škole, koje bi trebale biti sigurna mjesta za učenje, postaju mete. Djeca, osim što gube priliku za obrazovanje, često postaju traumatizirana, a njihova budućnost biva ozbiljno ugrožena.
Posljedice napada na obrazovne ustanove su višestruke. Prvenstveno, djeca gube kontinuitet u učenju, što otežava njihovo postizanje akademskih ciljeva i stjecanje vještina potrebnih za život. Dugoročno, to negativno utječe na cijela društva, jer se smanjuje broj obrazovanih ljudi koji mogu doprinositi obnovi i razvoju.
Osim toga, napadi na obrazovanje narušavaju društvenu stabilnost. Zajednice u kojima je obrazovanje oslabljeno teže se oporavljaju od sukoba, a siromaštvo i nejednakost se produbljuju. Obrazovanje je ključ za stvaranje tolerantnih društava, a njegovim uništenjem dolazi do produbljivanja netrpeljivosti i sukoba.
Ujedinjeni narodi, putem svojih tijela poput UNESCO-a i UNICEF-a, kao i brojne nevladine organizacije, neumorno rade na tome da zaštite pravo djece na obrazovanje. Njihove aktivnosti uključuju pružanje hitne pomoći u sukobima pogođenim područjima, izgradnju sigurnih škola te zagovaranje međunarodnih zakona koji štite obrazovne institucije i učenike u ratnim zonama.
Međunarodni dan odbrane obrazovanja od napada prilika je da se podsjeti svijet na važnost ulaganja u obrazovanje, posebno u kriznim situacijama. Također, ovaj dan pruža priliku za izražavanje solidarnosti s milionima djece i mladih čija je budućnost ugrožena nasiljem.
Međunarodni dan odbrane obrazovanja od napada važan je podsjetnik da obrazovanje ne smije biti privilegija, već pravo koje se mora osigurati svima, bez obzira na okolnosti. U vrijeme kada su škole mete oružanih sukoba, međunarodna zajednica mora učiniti sve kako bi se osigurala zaštita djece i njihovih učitelja, te očuvala nada u bolju budućnost kroz obrazovanje. Jer, kako je rekao Nelson Mandela: “Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete koristiti da promijenite svijet.”