ILIJAŠVIJESTI

Meliha Mešetović predsjednica Udruženja „Budi mi drug“: Naša djeca su dio društva i imaju vrijednost kao i ostali ljudi

Osobe sa invaliditetom i osobe sa poteškoćama u razvoju su najosjetljivija kategorija stanovništva, bez vanrednih okolnosti njihove aktivnosti su ograničene, i često vezane za pomoć drugih. Osobe s invaliditetom ugrožene su tokom cijelog života jer nisu stvorene pretpostavke za njihov dostojanstven život, a u ovoj su situaciji posebno ranjivi i susreću se s velikim problemima. Stoga u našoj zemlji formirana su razna udruženja, gdje bi se djeca osjećala prihvatljiva i sretna. Jedno takvo udruženje jeste i „Budi mi drug“ Ilijaš koje broji 66 članova.

S radom su krenuli sad već davne 2007. godine, a kako i sama predsjednica ovog Udruženja Meliha Mešetović kaže osnivanje ovog Udruženja je bila inicijativa roditelja kako bi se lakše ostvarili određeni ciljevi, ali kako bi se pomoglo samim roditeljima, ali i djeci.

Dobra namjere da se prihvate ta djeca, da im se da do znanja da su i oni dio društva, zajednice da i oni imaju  vrijednost kao i svi ostali ljudi, i onda se vidi napredak kod djeteta“ kazala je.

Pitali smo Mešetović da li su se djeca osjećala odbačeno od strane svojih vršnjaka, ali i samog društva.

„ Naravno da jesu. Imala sam težak period od samog upisa u vrtić, gdje je moj dječak završio četiri i pol godine u Mjedenici,pa nakon toga jedna godina redovnog vrtića, pa redovna škola osnova, i redovna srednja škola koju je završio. Naravno da ima tu i pozitivnih priča, ali prolazila sam kroz težak period. Ja samo ponosna na svog dječaka i na svu ovu djecu, jer oni nikada neće nekoga povrijediti kao što bi neko drugi povrijedio njih“ rekla je.

Ističe kako je to borba koja traje dugo, ali što se prije prihvati to je puno bolje.

To je odgovornost čitavog života, ali kad se čovjek sam pomiri da je to tako i da ne može biti bolje i da je to sve život onda to ide drugačije. Onda je to svaka nova borba, svaka nova pobjeda to je novi vjetar u leđa i to je nešto što dalje čovjeka tjera da uspije. Roditelj se treba izboriti dok je još dijete malo i naučiti ga osnovnim stvarima“ kazala je.

Udruženje okuplja članove različitih uzrasta i oboljenja.

„Što se tiče samog uzrasta mi imamo od dvije pa do 45 godina starosti s različitim tjelesnim oštećenjima kao što su: cerebalna paraliza, Downov sindrom,  lakša i teža retardacija. Također, imam djecu koja boluju od dijabetesa“ istakla je.

Naglasila je da roditelji nakon određenog vremena vide napredak kod svog djeteta.

„ S našom djecom radimo čitanje, pisanje, razne radionice gdje jačamo njihovu motoriku, također radimo sapune na prirodnoj bazi i svijeće. Izvodimo ih u grad na kolače i sok,  također vodili smo ih i na more. Roditeljima je najbitnije da se dijete stalno u kući zatvoreno, znači im puno kada dođu u udruženje jer tu se osjećaju sretnim gdje su svi isti“ kazala je.

Također, Mešetovič je govorila o aktivnostima koje će biti realizovane u narednom periodu.

„ Mi smo od marta imali dosta projekata, koje zbog korone virusa nismo uspjeli realizovati. Završavamo drugi dio projekta od BH Pošte, a to je obilježavanje Svjetskog dana osoba s autizmom, prvu fazu projekta smo zavšili gdje smo obilježili 21. mart -Svjetski dana osoba s Down sindromom. Nismo u mogućnosti da održimo javni skup kako je već navedeno u projektu, tako da smo drugu fazu projekta usmjerili da odvedemo djecu u Ajdinoviće  (petak,subota i nedjelja) gdje ćemo realizovati drugu fazu projekta. Tu je i projekat koji finansira BH Telecom koji nosi naziv „Svijet oko mene“ gdje će biti šest radionica i nabavili smo neophodan materijal koji nam je trebao, a tu također spada laptop i profesionalni aparat koji su nam od velikog značanja“ rekla je.

Što se tiče finansijske podrške, ističe da  Općina Ilijaš s načelnikom Akifom Fazlićem ima razumijevanje za njihove potrebe, te da im pružaju neizmernu podršku za sve što rade.

Ukoliko još ne znate kako se postati član Udruženja „Budi mi drug“ sve što vam je potrebno jeste:

-osoba  mora biti prijavljena na području Općine Ilijaš,

– cipsova prijava,

-medicinska dokumentacija sa Instituta za medicinsko vještačenje gdje na tom rješenju pokazuje tjelesno oštećenje organizma,

-lična karta roditelja,

-obrazac koji treba da se popuni  (osnovni podaci za dijete i porodicu).

Povezane objave

Back to top button