BIHVIJESTI

Memorijalni centar Sarajevo: Poslušali smo glas javnosti, logo nišana i ljiljana nećemo mijenjati

Memorijalni centar Sarajevo/Fond memorijala započeo je proces transformacije. Proširili su opseg djelatnosti koje su i dalje usmjerene na “čuvanje sjećanja na najbolje kćeri i sinove domovine BiH”. Planirana je i promjena vizelnog identiteta u skladu sa proširenim djelatnostima, a koja bi spojio sve elemente Fonda – nišani, ljiljan, spomen obilježja, spomenički kompleksi Tunel D-B i Ratna džamija na Igmanu, te naučnu, naučnoistraživačku, muzejsku, arhivsku i bibliotečku djelatnost. No, nakon što su predstavili rješenja, naišli su na negativne reakcije građana. Zbog toga su, prema riječima direktora Memorijalnog centra Sarajevo Ahmeda Kulanića, odlučili odustati do promjene i zadržati postojeći logo.

“Rad na identitetu je uključivao istraživanje različitih vizuelnih elemenata koji specifičnoj misiji i viziji Memorijala daju važnost koju ova institucija zaslužuje kako u aktuelnom trenutku tako i u budućnosti. Sjećanje na rat i opsadu Sarajeva 1992-1995. godine prizivaju čitav niz simbola koji, svaki na svoj način, odražavaju strahote događaja koji su se desili, ali i prkosni otpor građana i boraca koje su iznjedrili. Sve to je bila polazna osnova iz koje su se gradili elementi vizuelnog identiteta”, navode iz Fonda memorijala.

Vizelno rješenje radila je agencija Fabrika.

„S obzirom da je ovo bila testna faza prije razmatranja novog ili izmjene postojećeg loga Memorijalnog centra Sarajevo, i na reakcije javnosti koje je izazvao predstavljeni prijedlog, odlučuli smo da, ni ovo, a ni ostala predložena rješenja neće biti dalje razmatrana, niti usvojena. Naprotiv, Memorijalni centar Sarajevo će nastaviti svoju misiju čuvara povijesti naslanjajući se na postojeći logo nišana i ljiljana, a djelujući u skladu sa novim dodatnim djelatnostima. Simbolika prezentiranog rješenja, predstvaljala je nišan u njegovoj najsvetijoj i najčestitijoj formi (bijeloj boji i uspravno), kao što su bili i pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine i MUP-a RBiH, ukonponovan u okruglom obliku predstvaljajući naše šehide i poginule borce simbolom čistoće, univerzalnosti i dostojanstva čitavom svijetu“, kazao je direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić.

Iz Fabrike su pojasnili svoja vizuelna rješenja.

“Jezgro iz kojeg se gradila priča o Memorijalu je proizašao iz simboličkog značaja Šehidskog mezarja Kovači, Ratne džamije na Igmanu i Tunela spasa. Vizuelni element koji ih povezuje je vertikalna forma istaknuta kroz izduženi oblik nišana, drvene grede zidova tunela i izraženu vertikalu minareta u šumi. Likovno apstrahovanje pomenutih simbola je predstavljeno kroz multipliciranu pravougaonu formu kao simboličku vrijednost koja ih sve objedinjuje. U svom simbolizmu forma odražava ponos, prkos, hrabost, rast, značaj, nadu i život. Vertikalni pravougaonici igrom veličina stvaraju iluziju prostorne dubine i beskonačnosti. Svojim rasporedom i postavkom sugerišu formu kruga koja je univerzalni simbol okupljanja i zajedništva. Predstavljeno idejno rješenje svojim simboličkim i vizuelnim vrijednostima daje vanvremensku definiciju hrabrosti i otpora jednog naroda u najtežim trenucima njegove historije”, naveli su.

Vizualna rješenje pogledajte ispod.

Fond memorijala je u januaru ove godine transformisan u JU Memorijalni centar Sarajevo.

Povezane objave

Back to top button