ILIJAŠ

Na Bijambarama uz edukativno predavanje, prezentaciju i radionicu obilježen Svjetski dan šuma

Svjetski dan šuma, koji se svake godine obilježava  21. marta utemeljila je Generalna skupština Ujedinjenih naroda 2012. godine kako bi se ukazalo na važnost svih vrsta šuma i drveća izvan šuma.

U organizaciji Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja, održano je predavanje i radionica posvećena ovom značajnom datumu.

Predavanje o značaju šuma i važnosti njihove zaštite te o pećinama na zaštićenom području Bijambara učenicima Osnovne škole „Srednje“ održala uposlenica KJU za zaštićena prirodna područja, a osim učenika, organizatora, prisustvovali su i predstavnici resornog kantonalnog ministarstva.

Za Radio Ilijaš o značaju šuma i edukacije najmlađih govori direktor  Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja Asad Jelešković.

-Javna ustanova već dugi niz godina nastoji  na adekvatan način obilježiti Svjetski dan šuma.  Za učenike Osnovne škole „Srednje“ pripremili smo prezentaciju o značaju šuma adekvatno njihovom uzrastu, kao i radionicu na kojoj ćemo na višem nivou razgovarati o značaju šuma uz predstavnike Ustanove i Ministarstva. U domenu naših ovlasti je da zaštitimo naše šume i naše prirodne ljepote, a fokus je na zdravstvenom stanju šuma u ovoj godini, o čemu ćemo razgovarati na radionici i o mjerama koje se trebaju poduzeti kako bismo sačuvali bogatstvo koje imamo, kazao je Jelešković.

Ovaj datum se obilježava u sklopu projekta obilježavanja značajnih ekoloških datuma u saradnji s osnovnim i srednjim školama koji se realizuje dvanaestu godinu zaredom i kroz koji je prošlo više od 10.000 učenika, te u sklopu međunarodnog projekta Adriaticaves.

Usprkos neprocjenjivim ekološkim, socijalnim i zdravstvenim dobrobitima koje daju šume, krčenje šuma i dalje predstavlja alarmantni problem u cijelome svijetu u kojem se svake godine uništi oko 13 miliona hektara šume. Oko 12-20% emisija stakleničkih plinova u svijetu nastaje kao rezultat krčenja šuma, čime se direktno pogoršava problem klimatskih promjena. Šume igraju glavnu ulogu u našoj borbi protiv klimatskih promjena osiguravajući ravnotežu kisika, ugljik-dioksida i vlažnosti u zraku. S tim u vezi, naglašava se činjenica da se  šume i šumska zemljišta prostiru na oko 58% ukupne površine Federacije BiH (odnos državnih i privatnih šuma je 82:18%).

Povezane objave

Back to top button